Strona główna » Co zrobić, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze? Poradnik dla kierowców

Co zrobić, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze? Poradnik dla kierowców

by Daniel SZYSZ

Co zrobić, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze? Poradnik dla kierowców

Awaria samochodu na drodze to sytuacja, która może przytrafić się każdemu kierowcy. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takich okolicznościach. Wyjaśniamy, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Zachowaj spokój i oceń sytuację

Sytuacja, kiedy podczas podróży samochód zaczyna szwankować, może powodować stres. Wiadomo, że pod presją trudno działać racjonalnie. Jednak w momencie wystąpienia awarii najważniejsze jest właśnie zachowanie spokoju. Należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, najlepiej na poboczu drogi lub zjeździe awaryjnym, z dala od ruchu. Trzeba włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt, aby ostrzec innych kierowców. Następnie można już ocenić sytuację i podjąć decyzję o dalszych działaniach.

Wezwij pomoc drogową

Jeśli nie udało się samodzielnie usunąć usterki, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Warto mieć zapisany w telefonie numer do zaufanego serwisu. Dzwoniąc, należy podać dokładną lokalizację, markę i model samochodu oraz opisać usterkę. Pozostaje wtedy czekać w bezpiecznym miejscu na przybycie pomocy.

– Przed nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze można się zabezpieczyć. Służy do tego dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które można dopasować do swoich potrzeb. Dzięki temu kierowca otrzyma pomoc w dowolnym miejscu w Polsce lub za granicą – zwracają uwagę specjaliści towarzystwa ubezpieczeniowego HDI.

Ostrzeż innych uczestników ruchu

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy ostrzec innych kierowców o unieruchomionym pojeździe. Służą do tego włączone światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. Kamizelkę powinien mieć na sobie kierowca, gdy opuszcza pojazd – w ten sposób jest widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Natomiast trójkąt należy ustawić w odpowiedniej odległości za samochodem:

 • na autostradzie i drodze szybkiego ruchu trójkąt ostrzegawczy trzeba ustawić w odległości 100 metrów za pojazdem;
 • poza obszarem zabudowanym odległość ustawienia trójkąta wynosi od 30 do 50 metrów za uszkodzonym pojazdem;
 • w obszarze zabudowanym wystarczy włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, dopiero w przypadku ich braku obowiązkowe jest ustawienie trójkąta. Umieszcza się go za pojazdem lub na nim (na wysokości maksymalnie 1 metra).

Podstawowe naprawy w trasie

Niektóre drobne usterki można spróbować usunąć samodzielnie, o ile posiada się odpowiednią wiedzę i narzędzia. Może to pozwolić na kontynuowanie jazdy do najbliższego serwisu bez konieczności wzywania pomocy drogowej. Tak jest w przypadku przebicia opony lub jej nagłego uszkodzenia. Należy wtedy bezpiecznie zjechać na pobocze i wymienić koło na zapasowe. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego w miejscu, które zagraża bezpieczeństwu. Jeśli nie ma możliwości wymiany koła, pozostaje wezwanie pomocy drogowej.

Samodzielnie można rozwiązać także niektóre problemy z akumulatorem. Jeżeli silnik nie chce zapalić, a po przekręceniu kluczyka słychać tylko ciche kliknięcie, może to oznaczać, że jest on rozładowany lub uszkodzony. Wtedy trzeba spróbować go doładować za pomocą kabli rozruchowych i akumulatora z innego samochodu. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie odholowanie auta i wymiana akumulatora na nowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W sytuacji awarii na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad:

 • zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, jak najdalej od ruchu;
 • włącz światła awaryjne;
 • wystaw trójkąt ostrzegawczy za samochodem;
 • załóż kamizelkę odblaskową, gdy opuszczasz pojazd;
 • wezwij pomoc drogową, jeśli nie możesz samodzielnie usunąć usterki;
 • czekaj na pomoc w bezpiecznym miejscu, najlepiej poza pojazdem.

Przygotuj się na awarię

Aby uniknąć przykrych niespodzianek w trasie, warto odpowiednio przygotować się na ewentualną awarię. W samochodzie powinna się znajdować: 

 • apteczka pierwszej pomocy;
 • gaśnica;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • kamizelka odblaskowa;
 • koło zapasowe, podnośnik i klucz do kół;
 • kable rozruchowe;
 • narzędzia do podstawowych napraw (klucze, wkrętaki itp.).

Dodatkowo należy zadbać o regularne przeglądy techniczne pojazdu oraz kontrolować jego stan przed każdą dłuższą trasą. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko awarii w najmniej oczekiwanym momencie.

Awaria samochodu w trasie to stresująca sytuacja, ale odpowiednie przygotowanie oraz zachowanie zimnej krwi pozwoli zminimalizować jej negatywne skutki. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz innym uczestnikom ruchu i wezwanie fachowej pomocy, gdy jest to konieczne. Warto również wyposażyć auto w niezbędne narzędzia i akcesoria, które mogą okazać się przydatne w kryzysowej sytuacji.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również