Strona główna » Świnoujście zaczyna walkę z komarami, jaki będzie skutek ?

Świnoujście zaczyna walkę z komarami, jaki będzie skutek ?

by Świnoujście w sieci

Świnoujście zaczyna walkę z komarami, jaki będzie skutek ?

Świnoujście od lat zmaga się z uciążliwym problemem komarów. Szczególnie nasilone plagi obserwuje się w sezonie letnim, co stanowi utrudnienie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

ŚWINOUJŚCIE. ZBLIŻA SIĘ PLAGA ?? JĘTKI PRZEGONIĄ TURYSTÓW W CZASIE MAJÓWKI ZE ŚWINOUJŚCIA ?

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do rozmnażania komarów w Świnoujściu:

  • Położenie geograficzne: Miasto położone jest na wyspach, otoczone wodami Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego, co tworzy idealne środowisko do rozwoju komarów.
  • Klimat: Ciepły i wilgotny klimat sprzyja rozmnażaniu komarów.
  • Lasy i tereny podmokłe: W okolicach Świnoujścia znajdują się rozległe lasy i tereny podmokłe, które stanowią naturalne siedliska komarów.
  • Opady deszczu: Obfite opady deszczu stwarzają dodatkowe miejsca do rozmnażania komarów.

Zwalczanie komarów w Świnoujściu jest wyzwaniem dla władz miasta. Stosuje się różne metody, takie jak:

  • Odkomarzanie: Regularne opryski z użyciem środków owadobójczych na terenach zielonych i rekreacyjnych.
  • Likwidacja miejsc lęgowych: Usuwanie zastoisk wody i innych siedlisk komarów.

ŚWINOUJŚCIE. SZOK, NOWE REKORDOWE CENY DZIAŁEK NA OGRODACH RODZINNYCH W ŚWINOUJŚCIU

Mimo podejmowanych działań, całkowite wyeliminowanie komarów ze Świnoujścia jest niemożliwe. Mieszkańcy i turyści mogą jednak stosować środki ochrony osobistej, takie jak repelenty i moskitiery, aby zminimalizować ryzyko ukąszeń.

Warto również śledzić komunikaty władz miasta na temat prowadzonych działań dezinsekcji i stosować się do zaleceń dotyczących ochrony przed komarami.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że w 2023 roku miasto Świnoujście rozwiązało umowę z firmą odpowiedzialną za odkomarzanie ze względu na nieskuteczność jej działań.

Komary w Świnoujściu

Komary w Świnoujściu
Foto Егор Камелев z Pixabay

Sytuacja z komarami w Świnoujściu jest złożona i wymaga kompleksowego podejścia. Władze miasta, służby odpowiedzialne za walkę z owadami i sami mieszkańcy muszą wspólnie działać, aby zminimalizować uciążliwości związane z plagą komarów.

NIEBEZPIECZNIE NA GRANICY. NIEPOKOJĄCE KOMUNIKATY STRAŻY GRANICZNEJ

Miasto wynajęło firmę, która rozpoczęła odkomarzanie o czym poinformował WOŚ UM Świnoujście

Firma Pestikol z Brzegu wygrała przetarg na zwalczanie komarów. Umowa obowiązuje od 1 maja do 31 sierpnia 2024r. z możliwością – w razie konieczności – przedłużenia do końca września. Każdego dnia odkomarzane będzie zarówno lewobrzeże, jak i prawobrzeże miasta. Należy jednak pamiętać, że Gmina może odkomarzać tylko tereny, które do niej należą.

Odkomarzanie rusza więc 1 maja i będzie przeprowadzane poprzez:

  1. Aplikację larwicydów na terenach podmokłych, tzw. wylewki. Zastosowanie preparatu powoduje zwalczanie larw komarów a tym samym zapobieganiu ich przekształcenia w osobniki dorosłe, których zwalczanie jest mniej skuteczne.
  2. Odymianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych z użyciem specjalnego środka chemicznego. Odkomarzanie z użyciem środka chemicznego prowadzone jest, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów).

Wszelkie przypadki zgłoszeń od mieszkańców i turystów dotyczące uciążliwości komarów są natychmiast przekazywane do Wykonawcy celem przeprowadzenia odkomarzania.

 

W tej chwili zwalczanie tych owadów jest bardzo utrudnione ze względu na warunki atmosferyczne panujące w naszym mieście w ostatnich dniach. Bardzo częste deszcze powodują, że środek który jest używany do walki z komarami jest spłukiwany i tym samym przestaje być skuteczny.

Komary w Świnoujściu

Komary w Świnoujściu
Foto WikiImages z Pixabay

 

Trzeba pamiętać, że znaczna część miasta, gdzie jest najwięcej miejsc sprzyjających wylęgowi komarów, leży w granicach Wolińskiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych, którzy jako właściciele nie odkomarzają swoich terenów. Z odkomarzania wyłączone są również tereny w Obszarze Natura 2000.

 

– Skuteczna walka z komarami w Świnoujściu jest bardzo utrudniona ze względu na specyficzne położenie naszego miasta oraz znakomite warunki sprzyjające wylęganiu się tych owadów – mówi Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujscie. –  Każdego roku dokładamy wszelkich starań, aby uciążliwości powodowane przez komary były jak najmniejsze, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów przebywających w naszym mieście.

 

Koszt odkomarzania w tym roku to 398 tys.520 złotych brutto (do sierpnia). W przypadku wydłużenia akcji do końca września będzie to kwota 495 tys. 720 złotych brutto.

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW