Strona główna » Celnicy byli zdziwieni – Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

Celnicy byli zdziwieni – Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

by Świnoujście w sieci

Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

Zachodniopomorskie, Szczecin i Stargard

 

  • Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała przesyłki z nielegalnymi lekami i produktami ze zwierząt objętych ochroną.
  • Przesyłki z Tajlandii i Wlk. Brytanii miały trafić do mieszkańców Stargardu i Szczecina.

Podczas rutynowej kontroli w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej zatrzymaliśmy niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

W przesyłce z Tajlandii znajdował się preparat o nazwie ,,Nan Bao”. To 40 kapsułek, które zawierały w składzie ekstrakt z konika morskiego (Hippocampus). Preparat miał trafić do odbiorcy – mieszkańca Stargardu. Towar wykryliśmy za pomocą urządzenia RTG. Nadawca zadeklarował suplementy o wartości 15 USD (ok. 60 zł). 

Konik morski jest gatunkiem chronionym i jest zagrożony wyginięciem. Dlatego został objęty ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) oraz rozporządzenia Rady(WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

Tego samego dnia dokonaliśmy również rewizji przesyłki nadanej w Wielkiej Brytanii, która była adresowana do odbiorcy w Szczecinie. Deklarowany towar to kosmetyki o wartości 50 funtów brytyjskich. W przesyłce zamiast kosmetyków znaleźliśmy jednak 2 opakowania testosteronu w ampułkach (razem 20 ml) oraz 10 tabletek na potencję. Wartość rynkowa ujawnionych towarów to 479 złotych.

Leki mogą być dystrybuowane tylko według ściśle określonych zasad, które umożliwiają kontrolę nad ich obrotem – najpierw hurtowym, a następnie detalicznym.

Można sprzedawać oraz stosować wyłącznie leki, które:

  • zostały dopuszczone do obrotu przez uprawnione organy państwowe (zostały zarejestrowane i sprawdzone)
  • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
  • nie przekroczyły terminu ważności.

Leki sprowadzane z zagranicy mogą być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Sfałszowane leki nie są poddawane standardowym ocenom jakości, bezpieczeństwa i skuteczności przez organy regulacyjne, które są wymagane przez procedury wydawania pozwoleń w UE. Z tego względu konsekwencje przyjmowania sfałszowanych leków mogą być poważne.

………………………………………………..


*Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również – od miejsca jej podpisania w 1973 r. – Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.

 

Małgorzata Brzoza

Rzeczniczka prasowa

Izby Administracji Skarbowej 

w Szczecinie

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW