Strona główna » Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

by Świnoujście w sieci

Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

 

W Świnoujściu na terenie przyszłego terminala instalacyjnego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne. Wykonują je holenderskie jednostki tj:  pogłębiarka  „Vox Ariane” oraz jednostka wspomagająca „Maas”. 

RATUJMY POLSKI PRZEMYSŁ CHEMICZNY

Roboty czerpalne poprzedziło oczyszczanie akwenu z ferromagnetyków i innych zalegających w dnie potencjalnie niebezpiecznych elementów pochodzenia wojskowego. W części lądowej także toczą się intensywne prace budowlane. Zniknęły dotychczasowe budowle, utwardzany jest teren oraz rozpoczęły się prace związane z budową budynku warsztatowego i administracyjno-biurowego. Kontynuowane są prace nad przygotowaniem nabrzeży.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

Zadanie inwestycyjne budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej – port instalacyjny jest inwestycją wspólnie realizowaną przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, w części obejmującej budowę nabrzeża oraz placu bezpośrednio przy nabrzeżu, a także w części zapleczowej przez spółkę Orlen Neptun. 

ŚWINOUJŚCIE. NA WITOSA BABĘ POWIESILI.

ZMPSiŚ SA do realizacji części hydrotechnicznej zadania wybrał spółkę PORR SA. Z kolei funkcję inżyniera kontraktu sprawuje firma Sweco Polska sp. z o.o. Roboty budowlane w części lądowej Orlen Neptun powierzył spółce Budimex.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

Terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne

W ramach kontraktu PORR wykona rozbudowę nabrzeży nr 1 i 2 oraz pogłębienie kanału wejściowego i basenu portowego doprowadzającego statki do nabrzeża, wykona też konstrukcję nabrzeża nr 3 na długości ok. 300 metrów, co w przyszłości pozwoli na dalszy rozwój terminala instalacyjnego. Nabrzeża nr 1, 2 i 3 będą wobec dzisiejszych wysunięte na akwen Świny o docelowej głębokości technicznej 12,5 m. Nabrzeże nr 1 długość 249,2 m, nośność użytkowa 50 kN/m2 dedykowane będzie obsłudze statków typu WTTV – Wind Turbine Transport Vessel o parametrach dł. 220 m, szer. 50,0 m, zanurzeniu 11,0 m. Nabrzeże nr 2, długość 245,8 m, nośność użytkowa od 50 kN/m2 do 250 kN/m2 z 10 stanowiskami do scalania wież turbin wiatrowych o nośności 500 kN/m2 przeznaczone do obsługi statków Wind Turbine Installation Vessel typu Jack-up o parametrach dł. ≤ 170 m, szer. ≤ 60 m. Z kolei nabrzeże nr 3 długość ok. 293,1 m, powierzchnia wraz z zalądowieniem ok. 32 030 m2. Tutaj wykonane będzie umocnienie brzegu w celu zalądowienia a w późniejszym etapie inwestycji dla budowy nabrzeża do obsługi statków. 

 

W rezultacie w pierwszym etapie inwestycji  powstaną nowe nabrzeża o długości około 500 m i głębokości technicznej 12,5 m. Będą to nabrzeża z dziesięcioma stanowiskami do wstępnego montażu wież. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15MW każda. Terminal ma być uruchomiony na początku 2025 roku.

ŚWINOUJŚCIE. PLAŻA W ŚWINOUJŚCIU – NAJPIĘKNIEJSZA W POLSCE. ZOBACZ OBRAZ Z KAMER

Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1200 ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. Zgodnie z planem terminal rozpocznie pracę w 2025 roku, a w trakcie prac instalacyjnych zatrudnienie w nim znajdzie około 100 osób.

 

ZMPSiŚ SA otrzymał 85 procent dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”. Dofinansowanie pochodzi z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro. (Monika Woźniak-Lewandowska)

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW