Strona główna » Marynarka Wojenna. Położenia stępki pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II

Marynarka Wojenna. Położenia stępki pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II

by Świnoujście w sieci

Marynarka Wojenna. Położenia stępki pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II

20 marca, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., w Gdańsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II. Przyszły ORP Rybitwa o nr burtowym 605 będzie drugim z trzech przeznaczonych dla świnoujskiego 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Położenie stępki okrętu proj. B 258/5 budowanego dla Marynarki Wojennej RP jest istotnym elementem procesu budowy okrętu, wieńczącym zakończenie etapu prefabrykacji wstępnej kadłuba, od którego rozpoczyna się montaż poszczególnych elementów jednostki pływającej w całość. W odróżnieniu od inicjującego budowę okrętu tzw. symbolicznego palenia blach, które miało miejsce 19 stycznia bieżącego roku, dzień położenia stępki jest ważnym dniem odniesienia zarówno dla towarzystw klasyfikacyjnych jak i dla Marynarki Wojennej.

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

26 czerwca 2022 r., w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, podpisano umowę na dostawę 3 kolejnych niszczycieli min projektu 258, które zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu, wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.

Wartość umowy wynosi ok. 2,5 mld złotych brutto, a okręty, które trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, zostaną dostarczone w latach 2026-2027.

Razem z prototypowym okrętem serii ORP KORMORAN (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP ALBATROS (602) i ORP MEWA (603), służącymi już w gdyńskim 13 Dywizjonie Trałowców, kolejne okręty będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu KORMORAN II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

***

Przyszły ORP Rybitwa (nr burt. 605) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP Rybitwa był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931.

Drugi ORP Rybitwa był jednym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu JASKÓŁKA. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku. Następnie został w czasie wojny wcielony do niemieckiej marynarki wojennej. Przetrwał wojnę i 25 stycznia 1946 jeszcze w Travemünde podniesiono na nim biało-czerwoną banderę i przywrócono mu nazwę ORP “Rybitwa”. Jednostka została wycofana dopiero w roku 1966 i przez kolejne lata pełniła funkcję barki koszarowej w gdyńskim porcie.
Jako trzeci nazwę ORP Rybitwa nosił polski trałowiec bazowy projektu 206F, jeden z dwunastu okrętów tego typu. Wszedł do służby w 1967 i był w linii do roku 2002.
Marynarka Wojenna

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW