Strona główna » W dreszczu emocji: Poznajemy świat obstawiania esportu

W dreszczu emocji: Poznajemy świat obstawiania esportu

by Świnoujście w sieci

W dreszczu emocji: Poznajemy świat obstawiania esportu

Każdy chyba już przyzwyczaił się do tego, że bukmacherzy w Polsce to widok codzienny. Obecność lokali z obstawianiem meczy na mieście nikogo już nie dziwi, jednak przemysł bukmacherski idzie o krok dalej. Teraz fani sportu nie muszą ograniczać się do typowania meczów piłki nożnej, hokeja, czy tenisa. Coraz częściej słyszy się o grach online, które są uznawane jako dyscypliny sportowe. Mimo, że ten temat wśród starodawnych fanów sportu budzi pewne kontrowersje, to popularność tak zwanego e-sportu wciąż rośnie. Jak się okazuje, teraz internauci mogą nie tylko śledzić swoje ulubione drużyny w wirtualnych zmaganiach. Jest też szansa stawiania zakładów na wyniki tych spotkań, co potrafi budzić jeszcze więcej emocji wśród widzów.

Czym właściwie jest esport?

Początkowo, turnieje w różnych grach mogły odbywać się tylko w realu, w trybie gry pojedynczej. Jednak wszystko zmienił internet. Dzisiaj internauci nie muszą nawet wychodzić z domu, by brać udział w zawodach z wysokimi nagrodami, albo przynajmniej je obstawiać. Coraz częściej organizuje się ogromne wydarzenia i konwenty e-sportowe, gdzie fani z całego świata oglądają profesjonalnych graczy. Najczęściej turnieje dotyczą strzelanek, gier typu MOBA lub karcianek. Jak jednak pokazuje zakłady bukmacherskie ranking, można też obstawiać wirtualne odpowiedniki prawdziwych sportów. Wybór gier i dostępnych dyscyplin jest naprawdę imponujący i stale się poszerza. To ciekawe rozwiązanie, które zapewnia rozrywkę fanom nawet wtedy, gdy nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń w realu.

Jakie gry online najczęściej przyciągają graczy?

Świat wirtualnych rozgrywek może być mocno niezrozumiały dla kogoś niewtajemniczonego. Wystarczy jednak rzucić okiem na ranking bukmacherów, by przekonać się, jakiego rodzaju gry mają największą liczbę fanów. Wśród nich znajdziemy strzelanki takie jak Counter Strike czy Valorant, a wśród gier MOBA od lat królują DoTA 2 oraz League of Legends. Jak też nietrudno się domyślić, im większą bazę graczy ma dany tytuł, tym większym budżetem dysponuje organizator wydarzeń. Gry, które właśnie wymieniliśmy to faktycznie jedne z najczęściej pobieranych przez internautów. Jednak przebieg meczów jest równie odmienny od tego, w jaki sposób fani wspierają swoich faworytów oraz jak dokładnie obstawiają te mecze.

Czym różni się esport od tradycyjnego sportu?

Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma biegunami jest zdecydowanie cała otoczka i kultura. Sporty wirtualne w dużej mierze rozgrywane są w sieci, a kibice zamiast oglądać rozgrywki na stadionie, po prostu dołączają do serwisów streamingowych. Po drugie, trening zawodników jest o wiele bardziej statyczny, ponieważ spędzają oni bardzo dużo czasu przed komputerem. Mimo tego, wiele profesjonalnych drużyn esportowych ma własnych trenerów personalnych, a nawet kucharzy i dietetyków. Fani e-sportu mają też nieco inne zwyczaje, jeśli chodzi o obstawianie meczy. Internauci rzadko wybierają stacjonarne lokale bukmacherskie, zamiast tego wolą kasyno z kryptowalutami w sieci. Są też jednak pewne podobieństwa. Emocje są tu równie wysokie, co w klasycznym sporcie, a najlepsi zawodnicy także zyskują status międzynarodowych gwiazd. Niewielu jest jednak zawodników, którzy potrafią utrzymać się w szczycie formy przez kilka sezonów. W każdej z gier udaje się to nielicznym, przez co można mówić o nich jako o legendach sceny.

Polska scena esportowa

Nasz kraj nie pozostaje w tyle. Polska była gospodarzem wielu prestiżowych wydarzeń e-sportowych, w tym Intel Extreme Masters, gdzie najlepsi gracze rywalizowali o olbrzymie nagrody przed licznie zgromadzoną publicznością. Ponadto, profesjonalne organizacje takie jak Virtus.pro czy AGO Esports zdobyły uznanie na światowym rynku i rozsławiły wielu Polskich zawodników. Jeśli chodzi o esport w Polsce, to największe zasługi mamy zdecydowanie w grze CS GO 2. Z kolei miasto, które może kojarzyć się z cyfrowymi wydarzeniami to Katowice oraz kultowy spodek w tym mieście. Ta młoda dyscyplina nadal jednak ewoluuje w naszym kraju i bardzo możliwe, że niebawem całe społeczeństwo będzie powszechnie akceptowało jej wagę.

Podsumowanie

Po czym można stwierdzić, że szał na esport nabiera tempa? Chociażby po tym, że bilety na największe turnieje wyprzedają się na pniu, a najlepszy bukmacher promuje popularne gry tak samo mocno jak piłkę. Wirtualne dyscypliny to dla wielu laików nadal temat niezrozumiały, ale powoli ulega to zmianie. Esport powoli wkracza do głównego nurtu, co potwierdzają na przykład dedykowane kanały w telewizji lub transmisje meczów w kinach. Internauci zainteresowani tym tematem muszą jednak pamiętać, że stawianie zakładów na tego typu wydarzenia także potrafi być ryzykowne. Najlepiej więc podchodzić do esportowych emocji z dozą dystansu i traktować to jako kolejną opcję na rozrywkę z drobnym zastrzykiem adrenaliny.

 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW