Strona główna » Bój o Kołobrzeg

W marcu 2024 roku będziemy obchodzić 79. rocznicę walk o Kołobrzeg. Jednym z punków programu miejskich obchodów będzie widowisko historyczne pod nazwą „Bój o Kołobrzeg”. Inscenizacja organizowana przez Muzeum Oręża Polskiego odbędzie się na plaży przy molo 16.03.2024 r.(sobota) o godz. 12.00. 

Wydarzenie to zgromadzi liczne stowarzyszenia i grupy rekonstrukcji historycznej, znane z profesjonalizmu i zaangażowania w odtwarzanie historycznych wydarzeń. Uczestnicy ci, posiadający doświadczenie zarówno z planów filmowych, jak i z projektów edukacyjnych, przyczynią się do realistycznego odtworzenia wydarzeń z marca 1945 roku. Ich obecność na poprzednich edycjach „Boju o Kołobrzeg” zaowocowała wyjątkową więzią z miastem i jego mieszkańcami, co jest nieodłącznym elementem tego wyjątkowego wydarzenia.

Podczas inscenizacji, widzowie będą mieli okazję zobaczyć szeroki wachlarz sprzętu wojskowego m.in.: armatki przeciwpancerne, pojazdy kołowe i półgąsienicowe, a także broń pancerną. Rekonstruktorzy wiernie oddadzą wyposażenie, oporządzenie oraz umundurowanie formacji i jednostek biorących udział w walkach. Spektakl ten pozwoli publiczności na przeżycie kluczowych momentów walk o Kołobrzeg, tworząc niepowtarzalny teatr historyczny, wzbogacony o efekty pirotechniczne.

Kulminacją widowiska będzie rekonstrukcja sceny zaślubin Polski z morzem. Ten symboliczny akt, będący klamrą spinającą narrację o walkach o Kołobrzeg i Wał Pomorski, ma również głębokie znaczenie symboliczne, podkreślając triumf i powrót Polski nad Bałtyk.

Oprócz głównych atrakcji, zapraszamy również do „polowego muzeum”, które znajdzie się na plaży. Scenografia miejsca umożliwi widzom szczegółowe zapoznanie się ze sprzętem i umundurowaniem, a nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Jednocześnie zachęcamy Państwa Redakcje do zgłaszania swoich przedstawicieli, którzy otrzymają akredytacje na widowisko. Lista imienna jest tworzona przez Muzeum Oręża Polskiego, a na jej podstawie wydane zostaną identyfikatory, umożliwiające swobodne poruszanie się po terenie wydarzenia.

Muzeum Oręża Polskiego, mając na uwadze znaczenie obchodów 79. rocznicy walk o Kołobrzeg, przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących, mających na celu pogłębienie wiedzy historycznej i zaangażowanie różnych grup społecznych. Oto szczegółowy opis zaplanowanych inicjatyw:

 1. Edukacyjne Lekcje Historyczne (luty – marzec):W miesiącach lutym i marcu zaplanowano serię lekcji poświęconych walkom o Kołobrzeg w 1945 roku. Lekcje te, prowadzone przez ekspertów historycznych, mają na celu przybliżenie młodzieży szkolnej dramatycznych wydarzeń tamtych dni oraz ich znaczenia w kontekście historii Polski.
 2. XIV Konkurs Regionalny „Baw się historią” (11 marca): W dniu 11 marca odbędzie się trzynasta edycja konkursu regionalnego dla uczniów klas trzecich, którego celem jest popularyzacja wiedzy historycznej poprzez kreatywne i interaktywne podejście do przeszłości.
 3. II Międzyszkolna Gra Miejska (15 marca): Dnia 15 marca zaplanowana jest druga edycja Międzyszkolnej Gry Miejskiej pod nazwą „Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945r.”. Jest to interaktywne wydarzenie, które poprzez formę gry miejskiej pozwala uczestnikom na odkrywanie historii miasta w sposób aktywny i angażujący.
 4. Gra Miejska dla Mieszkańców i Turystów (16 marca): W sobotę, 16 marca, zapraszamy mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w Grze Miejskiej „Bój o Kołobrzeg. Śladami walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku”. To wyjątkowa okazja do poznania historii miasta, zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży.
 5. „Sztafeta Pamięci” (18 marca): W poniedziałek, 18 marca, odbędzie się „Sztafeta Pamięci” – marsz z pochodniami dla mieszkańców miasta, turystów oraz rekonstruktorów, który przejdzie po miejscach gdzie toczyły się najcięższych walk. Podczas marszu uczestnicy oddadzą hołd poległym żołnierzom poprzez zapalenie zniczy, co stanie się głęboko symbolicznym aktem pamięci. Marsz zakończy się na cmentarzu wojennym, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze, a także będzie oddana salwa honorowa.

Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg 2024”

 

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WYDARZENIA

 1. Data i Miejsce: Widowisko „Bój o Kołobrzeg” zaplanowane jest na sobotę, 16 marca 2024 roku, o godzinie 12.00. Spektakl odbędzie się na plaży przy molo, naprzeciwko S.U. „Bałtyk” w Kołobrzegu.
 2. Organizacja: Głównym organizatorem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, działające na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg. Współorganizatorami są Powiat Kołobrzeski i Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem ministra Stanisława Wziątka.
 3. Wsparcie Instytucjonalne: W organizację wydarzenia zaangażowane są również inne prestiżowe polskie muzea, takie jak Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie oraz Muzeum Militarnej Historii z Bornego Sulinowa.
 4. Uczestnictwo Grup Rekonstrukcyjnych: Ponad 15 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski już zadeklarowało swój udział, a liczba ta ciągle rośnie. Planowany jest udział około 200 osób w inscenizacji.
 5. Punkt Kulminacyjny: Kulminacyjnym momentem widowiska będzie rekonstrukcja sceny zaślubin Polski z morzem. Ten głęboko symboliczny akt stanowi metaforyczną klamrę, łączącą w jedną całość wszystkie wydarzenia związane z walkami o Kołobrzeg oraz o Wał Pomorski. Będzie to nie tylko hołd dla heroizmu żołnierzy Wojska Polskiego, ale również upamiętnienie historycznego momentu, w którym Polska ponownie uzyskała dostęp do Bałtyku.
 6. Wykorzystanie Sprzętu Wojskowego: Podczas inscenizacji zostanie wykorzystanych około 20 zabytkowych pojazdów wojskowych, w tym czołg średni T-34/85, niemieckie działo pancerne Hetzer, działo samobieżne SU-57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C., artyleria.
 7. Narracja: Głosem inscenizacji, który poprowadzi widzów przez to historyczne wydarzenie, będzie prof. dr hab. Andrzej Olejko, reprezentujący PWST w Jarosławiu.
 8. Koordynacja: Inscenizacje oraz grupy rekonstrukcji historycznej koordynuje Krzysztof Zawiliński.

 

Zachęcamy Państwa do uczestnictwa i relacjonowania obchodów 79. rocznicy walk o Kołobrzeg w mediach, co pomoże w edukacji i kształtowaniu świadomości historycznej. Państwa wkład w dokumentowanie tych wydarzeń jest niezmiernie cenny.

Wszystkie elementy programu, od inscenizacji po inicjatywy edukacyjne, zostały starannie przygotowane, aby zapewnić autentyczne doświadczenie i zrozumienie znaczenia tych historycznych wydarzeń. Liczymy na Państwa wsparcie w przekazywaniu tych treści, co przyczyni się do budowania narodowej pamięci.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW