Strona główna » Odwołany lot – co robić?

Odwołany lot – co robić?

by Świnoujście w sieci

Odwołany lot – co robić?

Po raz pierwszy lecisz samolotem i zastanawiasz się nad tym, co się będzie działo, gdyby lot został odwołany? Niepokój jest jak najbardziej zrozumiały, aczkolwiek możemy mówić o pewnych procedurach związanych z odwołanym lotem. Najlepiej jednak będzie, jeśli zaczniemy od początku.

Co się dzieje?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że odwołany lot jest czymś, co bardzo mocno krzyżuje plany. Można wręcz powiedzieć, że jest to sytuacja, w przypadku której nietrudno spanikować. Niemniej jednak nerwy nigdy nie są wskazane.

Poza tym rzeczywistość wygląda tak, że linia lotnicza zobowiązana jest do zapewniania pasażerom stosownej opieki. Nie ma też co ukrywać, że są sytuacje, kiedy kogoś czeka przesiadka. W takim przypadku problemy są jeszcze większe. Oczywiście dużo zależy od tego, kiedy pojawi się kłopot. W końcu problemy mogą pojawić się na początku podróży, jak i w trakcie.

Niezwykle istotne jest też to, że pasażerowie nie są zdani sami na siebie. Pasażerom przysługują określone prawa i dobrze byłoby, aby wszyscy mieli tego świadomość. Jeśli chodzi o szczegóły, jedną z możliwości jest rezygnacja z podróży i tym samym wnoszenie o zwrot pełnego kosztu biletu. Ciekawa sytuacja jest w przypadku przesiadki. Załóżmy, że odwołany lot trafił się po przebyciu części trasy. Kłopot ogromny, ale przewoźnik zobowiązany jest do tego, aby zwrócić całość poniesionych kosztów i zapewnić powrót do miejsca, z którego się wylatywało. Z drugiej strony nie można zapomnieć o tym, że przewoźnik zobowiązany jest do zapewnienia lotu zastępczego. Istotne jest też to, że skorzystanie z tej opcji zamyka drogę do roszczenia o zwrot kosztu biletu.

Ubieganie się o odszkodowanie

Dobrze również mieć świadomość tego, że jedną z opcji jest ubieganie się o odszkodowanie. Walka o odszkodowanie może jawić się jako coś bardzo trudnego, ale prawda jest taka, że przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak przedstawiają się prawa pasażerów. Przepisy nie pozostawiają pola do dyskusji, o czym możemy przekonać się choćby pod tym linkiem https://aircashback.com/odszkodowanie-za-odwolany-lot.

 

Bardzo ważne jest to, że nie chodzi o samo odwołanie lotu. Najważniejsze jest to, czy można rozmawiać o odwołaniu lotu z winy przewoźnika lotniczego. Jeżeli można o czymś takim rozmawiać, wtedy dochodzimy do podstawy prawnej. Podstawa prawna dochodzenia odszkodowania za odwołany lot to przepisy prawa cywilnego i prawa obowiązujące w Unii Europejskiej. Ponadto odszkodowanie za odwołany lot przyznawane jest na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Rozporządzenie to odnosi się do zasad odpowiedzialności za odwołany, przyśpieszony bądź opóźniony lot. Jest też mowa o odmowie wpuszczenia pasażera na pokład. Odmowie, która jest konsekwencją overbookingu. Rozmawiamy teraz na temat odwołania lotu, ale warto pamiętać o tym, że mogą zdarzyć się naprawdę różne sytuacje.

Na jak wysokie odszkodowanie można liczyć?

Przyjmijmy, że wszystkie znaki wskazują na to, iż odszkodowanie jest jak najbardziej możliwe. Niemniej trudno nie zastanawiać się nad tym, na jaką kwotę można liczyć. Jak się można domyślić, nie jest to kwestia w żaden sposób umowna. Najważniejsza informacja jest taka, że wysokość odszkodowania zależy od lokalizacji miejsca docelowego. Dokładnie rzecz ujmując, decydującym czynnikiem jest długość lotu. Jeśli długość lotu nie przekracza 1500 km, to znaczy, że odszkodowanie wynosi 250 Euro za pasażera. Jeśli lot jest dłuższy niż 1500 km, ale krótszy niż 3500 km, wtedy wysokość odszkodowania wynosi już 400 Euro. Warto również odnieść się do tego, z czym mamy do czynienia na obszarze Unii Europejskiej – jeśli trasa jest dłuższa niż 1500 km i dotyczy obszaru Unii Europejskiej, wtedy wysokość odszkodowania również wynosi 400 Euro. Odszkodowanie za pasażera może wynieść także 600 Euro. Tyczy się to dystansu, który przekracza 3500 km.

O szczegółach dotyczących odwołania lotu można rozmawiać bardzo długo, w związku z czym dobrze jest zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnego wsparcia. Trzeba walczyć o swoje prawa, ale żeby to robić, konieczne jest dobre zorientowanie się w sytuacji.

 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 − 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW