Strona główna » Nieuczciwie legalizowali pobyt cudzoziemców w Polsce

Nieuczciwie legalizowali pobyt cudzoziemców w Polsce

by Świnoujście w sieci

 

Nieuczciwie legalizowali pobyt cudzoziemców w Polsce

34-letniego Polaka i 42-letniego obywatela Ukrainy, mieszkańców województwa pomorskiego, zatrzymali w Gdyni funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku. Działania miały związek ze śledztwem wszczętym przez gdańską Prokuraturę Okręgową dotyczącym procederu legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

Podejrzani mężczyźni zakładali fikcyjne firmy, w których imieniu wystawiali obcokrajowcom dokumenty umożliwiające legalizację pobytu w Polsce, w tym m.in. karty pobytu i oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Na ich podstawie cudzoziemcy, głównie obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji mogli wjeżdżać do Polski i tu legalizować swój pobyt. W rzeczywistości firmy nie prowadziły żadnej działalności i służyły tylko do przestępczego procederu. Według śledczych w ten sposób wystawionych zostało ponad 1000 dokumentów. Mężczyźni wykorzystywali przy tym profile zaufane innych osób do funkcjonowania spółek.

Działania gdańskich strażników granicznych wspierali funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG i PSG w Gdyni. Oprócz miejsc zamieszkania mężczyzn przeszukano również siedziby należących do nich firm. Zabezpieczono dokumenty, aparaty telefoniczne, nośniki pamięci, komputery, serwer z danymi, pieczątki różnych firm oraz 9900 euro gotówki. W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym zarzucono popełnianie przestępstw polegających na legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, w tym organizowanie przekraczania granicy wbrew przepisom, ułatwianie pobytu i wyłudzenia poświadczeń nieprawdy. Po przeprowadzeniu czynności procesowych prokurator zastosował wobec obu mężczyzn wolnościowe środki zapobiegawcze. Czynności śledcze pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

1 × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW