Strona główna » Płyty winylowe: dlaczego wracają do mody?

Płyty winylowe: dlaczego wracają do mody?

by Świnoujście w sieci

Płyty winylowe: dlaczego wracają do mody?

W dzisiejszych czasach słuchanie muzyki nigdy nie było łatwiejsze. Wystarczy zasubskrybować jeden z popularnych serwisów streamingowych, by mieć całą muzykę świata w swoim komputerze lub smartfonie. Paradoksalnie, na tym tle do mody powrócił być może najbardziej niewygodny sposób słuchania muzyki – z płyt winylowych. Dlaczego tak niewygodna technologia zdołała odzyskać popularność?

Wyjątkowy dźwięk

Pierwszą zaletą, o której z pewnością wspomną fani płyt winylowych, jest wyjątkowy, “ciepły” dźwięk, jaki wytwarza odtwarzacz płyt. Jak wiadomo, dźwięk na płytach jest nagrywany w formacie analogowym, w przeciwieństwie do MP3 lub CD, gdzie nagranie jest w formacie cyfrowym. Uważa się, że nagranie analogowe jest bliższe naturalnemu dźwiękowi. Należy jednak wziąć pod uwagę, że aby docenić tę różnicę w dźwięku, potrzebna jest, po pierwsze, dobra akustyka, a po drugie, pewne przygotowanie słuchacza. Osoba przyzwyczajona do słuchania muzyki przez budżetowy głośnik raczej nie będzie w stanie wychwycić wszystkich niuansów barwy dźwięku.

Dekoracja wnętrz

Jak widać z ofert na rynku katalog towarów, dziś gramofony są dostępne w różnych stylach projektowania – od retro do hi-tech. Do gramofonu można dopasować specjalną szafkę z półkami do przechowywania płyt. Gramofon z systemem głośników i kolekcją płyt z pewnością będzie prezentował się we wnętrzu bardzo solidnie.

Estetyka kolekcjonowania

Płyta gramofonowa daje estetyczną przyjemność choćby przez samo poczucie, że w rękach znajduje się rzecz wysokiej jakości – duża koperta, płyta winylowa, którą trzeba wytrzeć z kurzu. Jest w tym wszystkim urok, z którym nie mogą się równać płyty kompaktowe i kasety, a już na pewno nie komputerowe pliki audio. Kolekcjonerzy winyli mają własne sklepy, a specjalistyczne targi odbywają się regularnie. Entuzjaści mogą oddawać się takim rozrywkom jak poszukiwanie rzadkich płyt na pchlich targach. Krótko mówiąc, jest to własna subkultura, podczas gdy usługi streamingowe są produktem rynku masowego.

A jednak nie da się zaprzeczyć, że moda odgrywa znaczącą rolę w popularności winyli. Trudno przewidzieć, jak zmieni się ona w najbliższej przyszłości. Jednak dla prawdziwych miłośników i kolekcjonerów ten czynnik nie będzie miał wpływu.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

3 × jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW