Strona główna » Sezon grzewczy – strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla

Sezon grzewczy – strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla

by Świnoujście w sieci

Sezon grzewczy – strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla

Przez ostatnie dwa miesiące tj. od 1 października 2023 roku do 1 grudnia 2023 roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W październiku i listopadzie br. powstało 4 760 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 61 osób a 285 odniosło obrażenia. Tylko w listopadzie powstało 2 730 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których odnotowano 151 osób rannych i 42 osoby śmiertelne.

Najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych powstało na terenie województw:

mazowieckiego – 744
śląskiego – 433
wielkopolskiego – 399
dolnośląskiego – 396
małopolskiego – 310
Ponadto, przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy interweniowali 540 razy w związku z emisją tlenku węgla. W zdarzeniach tych 250 osób uległo podtruciu a niestety osiem osób straciło życie. W samym listopadzie tego roku odnotowano 309 zdarzeń związanych z emisją czadu w domach, w których 171 osób uległo podtruciu a 5 osób zatruło się śmiertelnie.

Najwięcej zgłoszeń dotyczących emisji tlenku węgla dotyczyło województw:

śląskiego – 126
dolnośląskiego – 80
wielkopolskiego – 40
małopolskiego – 37
zachodniopomorskiego – 36
mazowieckiego – 35
Strażacy w tym okresie notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października straż pożarna interweniowała już 1949 razy. Niestety 7 osób straciło życie a 10 odniosło obrażenia. W samym listopadzie tego roku strażacy odnotowali 1 231 pożarów sadzy w kominie. Niestety 1 osoba straciła życie a 7 odniosło obrażenia.

Największa liczba pożarów sadzy w kominie powstała na terenie województw:

mazowieckiego – 236
wielkopolskiego – 221
warmińsko-mazurskiego – 138
zachodniopomorskiego – 129
podlaskiego – 123
pomorskiego – 122

Domowe czujki dymu i czadu

Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem lub emisją tlenku węgla. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma europejski certyfikat zgodności CE, co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5 a nawet 10 lat.

Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Magiczny zachód w Świnoujściu


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

3 + 13 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW