Strona główna » Świnoujście – Zobacz co będzie budowane w naszym mieście

Świnoujście – Zobacz co będzie budowane w naszym mieście

by Świnoujście w sieci

ZOBACZ, JAKIE INWESTYCJE ZAPLANOWANO NA PRZYSZŁY ROK W NASZYM MIEŚCIE

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Barlickiego i Wolińskiej, przebudowa ulic Szantowej i Karsiborskiej, budowa ulicy Nowojachtowej, budowa przejść podziemnych pod linią kolejową, budowa drogi dojazdowej do plaży na Warszowie i wdrożenie systemu zarządzania ruchem w mieście oraz budowa nowego garażu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytorze – to tylko niektóre inwestycje, jakie znalazły się w projekcie Budżetu Miasta na 2024 rok.

– Oczywiście nie są to wszystkie inwestycje, które chcielibyśmy, aby znalazły się w tym budżecie – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Przede wszystkim jednak musimy kontynuować te, które już się rozpoczęte. A także przygotować się do nowej edycji środków unijnych. Do tej pory pozyskaliśmy na nasze inwestycje naprawdę duże kwoty i nie mam tu na myśli tylko tunelu. Aby nadal tak było musimy się dobrze przygotować.

Projekt Budżetu Miasta Świnoujście na 2024 rok uzyskał już akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dziś został przedstawiony radnym, a w grudniu planowana jest sesja tzw. budżetowa, podczas której radni będą głosować nad jego przyjęciem.

Na połowę mamy pieniądze z zewnątrz

Koszt wszystkich inwestycji (ich realizacja i projektowanie) zaplanowanych na przyszły rok to 98,3 mln złotych. Ponad 48,5 mln złotych to dofinansowania ze środków zewnętrznych.

 

Oczywiście oprócz nowych inwestycji będą także kontynuowane te już rozpoczęte bądź będące w fazie wyłonienia wykonawcy m.in. przebudowa ulic Ludzi Morza i Barlickiego, budowa inteligentnego zarządzania ruchem w mieście (ITS), nowego kolumbarium na cmentarzu, promenady leśnej wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej, czy budowa mieszkań komunalnych przy ulicy Ludzi Morza (na zdjęciu powyżej).

Nowe drogi i tunel pod torami

Jedną z większych inwestycji będzie budowa tak oczekiwanych przez mieszkańców Prawobrzeża podziemnych przejść na plażę w pobliżu obecnego ronda w Łunowie. Inwestycja ta jest realizowana wspólnie z PKP PLK. Miasto wybuduje przekop pod linią kolejową nr 401, a kolej pod linią numer 996. Będzie to przejście pieszo – rowerowe. Planowany koszt po stronie miasta to ponad 8,1 mln złotych. Obciążenie finansowe budżetu miasta będzie jednak niewielkie, bo na inwestycję miastu oddało się pozyskać rekordowe aż 98 procentowe dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Ruszy także budowa nowej drogi w mieście – ulicy Nowojachtowej, wraz z ciągiem pieszym, drogą rowerową, oświetleniem. Połączy ona dzielnicę uzdrowiskową z centrum, a poprzez ulicę Steyera (obwodnicę wschodnią) także z tunelem pod Świną. Tym samym odciążona z ruchu samochodowego będzie obecna ulicy Chrobrego, która biegnie przez Park Zdrojowy. Także na tę inwestycję miastu udało się pozyskać bardzo wysoką, bo aż 95 procentową dotację ze środków zewnętrznych – Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

W budżecie zaplanowano również zakończenie prac projektowych, uzyskanie pozwolenia i budowę nowej drogi na plaże na Warszowie – odcinek od ulicy Wolińskiej do Podziemnego Miasta. Przypomnijmy, że na budowę tej drogi środki w wysokości 20 mln złotych przekaże spółka Gaz System w związku z zamknięciem dotychczasowej drogi na plażę – ulicy Ku Morzu.

Przebudowa ulicy wzdłuż cmentarza i drogi rowerowe na Prawobrzeżu

Na ponad 32,7 mln złotych zaplanowano koszt przebudowy ulicy Karsiborskiej na odcinku od skrzyżowania z Grunwaldzką do Nowokarsiborskiej wraz z rozbudową o nowe skrzyżowane z ulicami Grunwaldzką i 11 Listopada. W przyszłym roku mają zakończyć się prace projektowe oraz uzyskanie pozwolenia na budowę (ZRID).

Miasto nie zwalnia także tempa jeśli chodzi o budowę dróg rowerowych. W przyszłym roku ruszą prace budowlane przy budowie takich dróg wzdłuż ulic Barlickiego i dalej Wolińską aż do ronda w Łunowie. Dzięki temu rowerem będzie można przejechać od przeprawy promowej, przez Warszów aż do Przytoru – Łunowa. Jeśli tylko uda się porozumieć z urzędem morskim, to będą mogły ruszyć także prace projektowe drogi rowerowej R-10 do granicy z Międzyzdrojami. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta są na to zagwarantowane środki.

Prawie 900 tys. złotych zapisano na realizację placu aktywności fizycznej od Juniora do Seniora na górce, którą buduje wykonawca tunelu pod Świną.

W projekcie wydatków inwestycyjnych miasta na 2024 rok są także zagwarantowane środki na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przytorze oraz budowy przedszkola w Karsiborze. Gotowa dokumentacja otworzy drogę na realizacji obu inwestycji.

BIK UM Świnoujście

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

12 + 10 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW