Strona główna » Prawie 24,5 mln zł wpłynęło do budżetu po działaniach zachodniopomorskiej KAS

Prawie 24,5 mln zł wpłynęło do budżetu po działaniach zachodniopomorskiej KAS

by Świnoujście w sieci

Prawie 24,5 mln zł wpłynęło do budżetu po działaniach zachodniopomorskiej KAS

 

  • 10 kontroli celno-skarbowych zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przyniosło ponad 3,3 mln zł z tytułu uszczuplonego podatku VAT.
  • Kontrolowane podmioty uczestniczyły w oszustwach w VAT i wykorzystywały fałszywe faktury.
  • Kontrola zakończenia procedury zawieszonego poboru akcyzy spowodowała wpłatę ponad 21 mln zł. 

Fałszywe faktury do wyłudzeń podatku VAT

Zakończyliśmy 9 kontroli celno-skarbowych w zakresie podatku VAT wobec grupy podmiotów uczestniczących w oszustwie VAT. W trakcie kontroli stwierdziliśmy, że ta sama osoba fizyczna założyła cztery spółki, których faktycznym celem działalności było wprowadzanie do obrotu prawnego tzw. „pustych” faktur. Faktury te dotyczyły rzekomych usług transportowych, budowlanych i usług sprzątania, które nigdy nie zostały wykonane. Spółki te działały w krótkim okresie i nie składały, bądź składały tzw. „zerowe” pliki JPK i deklaracje VAT. 

Na podstawie tych fikcyjnych faktur kolejne podmioty dokonały niezasadnego obniżenia swoich zobowiązań podatkowych. Łączna kwota nierzetelnych faktur wyniosła 6.824.405 zł. W efekcie przeprowadzonych kontroli, trzy podmioty złożyły korekty deklaracji VAT i zmniejszyły podatek naliczony z faktur opiewających na kwotę 1.112.776 zł.

Nierzetelne informacje w plikach JPK_VAT

Przeprowadziliśmy kontrolę celno-skarbową w zakresie podatku VAT za marzec 2023 r. W wyniku podjętych działań kontrolnych ustaliliśmy, że spółka zaniżyła zobowiązanie podatkowe o 2.201.632 zł. Ustalone nieprawidłowości dotyczyły: błędnego, dwukrotnego ujęcia w pliku JPK_V7M za marzec 2023 r. tej samej faktury i rozliczenia podatku naliczonego w podwójnej wysokości w deklaracji VAT-7 za ten okres, zawyżenia podatku należnego z tytułu zastosowania błędnego kursu przeliczeń faktur importowych, błędnie przyjętego okresu rozliczeniowego nierozliczonych korekt faktur. Spółka złożyła korektę deklaracji VAT-7 za marzec 2023 r. oraz wpłaciła należne zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami. 

 

Zakończenie procedury zawieszonego poboru akcyzy 

Doprowadziliśmy do końca dwie skomplikowane kontrole celno-skarbowe, w wyniku których ustaliliśmy, że podatnik nieprawidłowo realizował zakończenie procedury zawieszonego poboru akcyzy. Sprawy te zakończyły się wydaniem dwóch wyników kontroli. 

Podatnik skorygował w ustawowym terminie uprzednio złożone deklaracje i wpłacił zaniżone zobowiązania zgodnie z ustaleniami kontroli. Należność główna z odsetkami wyniosła 21.136.426 .

Sprawy były prowadzone we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku i Delegaturą CBA w Szczecinie.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej 

w Szczecinie

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwanaście + 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW