Strona główna » „Black Friday” uważaj na oszustów – stracisz pieniądze a towaru nie dostaniesz

„Black Friday” uważaj na oszustów – stracisz pieniądze a towaru nie dostaniesz

by Świnoujście w sieci

„Black Friday” uważaj na oszustów – stracisz pieniądze a towaru nie dostaniesz

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to dzień po Święcie Dziękczynienia, który jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jest to początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. W tym dniu sklepy oferują duże obniżki cen na szeroki asortyment towarów, w tym elektronikę, odzież, meble i artykuły domowe.

Nazwa “Black Friday” pochodzi od tego, że w tym dniu sklepy zazwyczaj wychodzą z “czerwonych” na “czarne”. Oznacza to, że zaczynają zarabiać pieniądze po okresie przedświątecznym, kiedy często sprzedają towary po cenach hurtowych.

Czarny Piątek jest popularnym świętem konsumpcji. Wiele osób czeka z zakupami świątecznymi do tego dnia, aby skorzystać z atrakcyjnych cen. W sklepach często panuje duży tłok, a przed nimi tworzą się kolejki.

W ostatnich latach Czarny Piątek stał się międzynarodowym świętem. Jest obchodzony w coraz większej liczbie krajów, w tym w Polsce.

Oto niektóre z popularnych praktyk związanych z Czarnym Piątkiem:

 • Sprzedaż w sklepach stacjonarnych i internetowych
 • Promocje i obniżki cen
 • Tłumy klientów w sklepach
 • Kolejki przed sklepami

Czarny Piątek jest często krytykowany za promowanie konsumpcjonizmu i marnowanie pieniędzy. Niektórzy uważają, że jest to dzień, w którym ludzie tracą rozsądek i kupują rzeczy, których nie potrzebują.


Policja Ostrzega !!!

CZAS PROMOCJI I WYPRZEDAŻY. UWAGA NA CYBEROSZUSTÓW!

Przed nami gorący czas wyprzedaży i różnych promocji związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”. Strony internetowe i reklamy w social – mediach będą kusiły nas niskimi cenami produktów i innymi korzystnymi ofertami. Pamiętajmy aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy. Stosując się do kilku wskazówek przygotowanych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zmniejszymy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.

Zbliżający się czas promocji i wyprzedaży, również tych w Internecie, to okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Wiedząc, że wiele osób będzie intensywniej przeszukiwało sieć aby znaleźć super okazję, dostosowują swoje działania i przygotowują więcej fałszywych ofert. Jak je rozpoznać? Jak nie dać się nabrać? Jak nie stracić pieniędzy i bezpiecznie dokonać zakupów? Stosując się do wskazówek przygotowanych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zwiększymy swoje bezpieczeństwo w sieci.

 1. Fałszywe sklepy internetowe
 • szczególną uwagę zwracajmy na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
 • pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line,
 • wybierajmy te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,
 • zweryfikujmy adres strony internetowej, bywa że występują w nim dodatkowe litery lub znaki, których w pierwszej chwili nie zauważamy,
 • sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),
 • sprawdźmy czy sklep internetowy oferuje formę płatności za pobraniem,
 • dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform.
 1. Portale aukcyjne
 • za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem;
 • przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego,
 • korespondencję w sprawie sprzedaży/zakupu starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym. Przestępcy często komunikują się w sprawie zakupu/ sprzedaży jakiejś rzeczy wykorzystując szyfrowane komunikatory,
 • dokładnie sprawdzajmy wiadomości jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy,
 • nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.

 

 1. Reklama w social-mediach

Cyberprzestępcy będą starali się dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują atrakcyjnie wyglądające i bardzo korzystne cenowo oferty, zamieszczając je w social – mediach. Oferta jest tak przygotowana aby zachęcić nas do kliknięcia w nią, a w dalszych krokach podania swoich poufnych danych do logowania w tym do bankowości internetowej, podania danych karty płatniczej. Pamiętajmy, że przekazanie takich danych na spreparowanej stronie powoduje, że przekazujemy je przestępcy.

 

 1. Oszustwo metodą na tzw. „BLIK”-a

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest włamanie na konto na portalu społecznościowym i podszywając się pod właściciela profilu, masowe rozsyłanie do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK.. Oszuści internetowi, podszywając się pod naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często dodają sformułowania, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, żeby nie przeszkadzać, że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji z naszej strony.

Dlatego jeśli otrzymamy wiadomość z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności tzw. BLIK, upewnijmy się komu go wysyłamy dzwoniąc do tej osoby a także sprawdzając kwotę i odbiorcę podczas potwierdzania transakcji.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z opublikowaną niedawno serią artykułów na temat bezpiecznych płatności elektronicznych:

 1. Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych? Zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez NASK, CSIRT KNF i CBZC
 2. Alternatywa dla tradycyjnych kart płatniczych – płatność telefonem
 3. Karty płatnicze
 4. Nowoczesne metody płatnicze

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

pięć × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW