Strona główna » Dom bez pozwolenia od MURATORA

Inwestorzy chcący aktualnie rozpocząć budowę mają znacznie ułatwione zadanie. Wiele spośród dostępnych w sprzedaży projektów domów można bowiem wznieść bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Wymaga to jednak wyboru odpowiednich rozwiązań, zgodnych z ustawowo określonymi wymogami. Czym wyróżniają się takie projekty oraz dlaczego warto się na nie zdecydować?

 

O budowie bez pozwolenia słów kilka

W styczniu 2022 roku weszła w życie ustawa zwana Polski Ład. Umożliwiła ona budowę na zgłoszenie w tzw. uproszczonej procedurze domów maksymalnie dwukondygnacyjnych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 i budowanych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Uproszczona procedura polega przede wszystkim na możliwości rozpoczęcia budowy zaraz po złożeniu w urzędzie zgłoszenia, możliwości prowadzenia budowy bez nadzoru kierownika budowy a także bez wypełniania dziennika budowy. Pamiętajmy jednak, że w trybie zgłoszenia budowy możemy również stawiać domy o dowolnej powierzchni, pod warunkiem, że obszar oddziaływania budynku mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Budynków o większej powierzchni zabudowy nie dotyczy jednak uproszczona procedura. 

Pozostałe formalności czekają nas po zakończeniu przedsięwzięcia, konieczne będzie złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Zawiadomienie takie należy złożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Można to również zrobić za pośrednictwem portalu e-budownictwo.  

Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

 

Domy bez pozwolenia od MURATORA

Jeśli chcesz zminimalizować formalności przed budową, zdecyduj się na dom bez pozwolenia od MURATORA. W kolekcji znajdziesz szeroką gamę gotowych planów architektonicznych. Oferowane propozycje będą odpowiednie dla singli i par, jak również rodzin z dziećmi, którym zależy na zaaranżowaniu wygodnej przestrzeni do życia. Poszczególne projekty domów wyróżniają się odmienną geometrią dachu oraz stylistyką. W sprzedaży dostępne są wersje klasyczne, jak i te o bardziej współczesnym charakterze – takie jak nowoczesna stodoła. Możesz wybierać pośród koncepcji opracowanych w technologii murowanej lub drewnianej, bezpośrednio wpływającej na tempo budowy. Część z nich jest także z góry przystosowana do ogrzewania pompą ciepła czy montażu fotowoltaiki – doskonale wpisując się w aktualne, proekologiczne trendy.

 

Dlaczego warto budować bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia to rozwiązanie, które warto wybrać przynajmniej z kilku względów. Jego niezaprzeczalną zaletą jest szybsze tempo realizacji, związane ze skróceniem i uproszczeniem urzędowej procedury przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu inwestorzy są mniej obciążeni formalnościami, a termin przeprowadzki do wymarzonego domu może być nawet o kilka miesięcy szybszy. Z uwagi na kompaktowe wymiary i prostą bryłę budynku bez pozwolenia, jego wzniesienie i wykończenie nie nadwyręża budżetu przeznaczonego na ten właśnie cel. Co więcej, w trakcie późniejszej eksploatacji obiekt jest także bardziej energooszczędny, generując mniejsze, comiesięczne rachunki. Zgłoszenie budowy domu o powierzchni zabudowy większej niż 70 m2 to nieco więcej formalności. Wciąż jednak jest to rozwiązanie prostsze niż występowanie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. 

 

Budowa domu to inwestycja, która jeszcze do niedawna wiązała się ze skomplikowanymi formalnościami. Na szczęście w ostatnim czasie uległy one znaczącemu ograniczeniu, dzięki któremu realizacja przedsięwzięcia jest znacznie szybsza i prostsza. Jeżeli chcesz więc rozpocząć przygodę ze wzniesieniem wymarzonego obiektu mieszkalnego – jak najszybciej wybierz idealną koncepcję z oferty MURATORA i rozpocznij urzędowe procedury.

 

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 − 14 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW