Strona główna » Świnoujście – Kolejne miejsca pracy dla mieszkańców Świnoujścia

Świnoujście – Kolejne miejsca pracy dla mieszkańców Świnoujścia

by Daniel SZYSZ

ORLEN Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

ORLEN Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Wraz z dynamicznym rozwojem inwestycji z branży offshore wind w Polsce,  dużym wyzwaniem stało się znalezienie odpowiednio wykfalifikowanych pracowników, którzy mogliby realizować tego typu projekty.

Dotyczy to m.in. obsługi terminala instalacyjnego, który ORLEN Neptun buduje w Świnoujściu. Szukając optymalnych rozwiązań postanowiliśmy, że najlepszym wyjściem będzie uruchomienie własnego szkolenia. Jestem wdzięczny dyrekcji Zespołu Szkół Morskich, że zdecydowała się współpracować z nami w tej sprawie – mówi Robert Nowicki, prezes zarządu ORLEN Neptun.

ŚWINOUJŚCIE – POLSKA BEZPIECZNA ENERGETYCZNIE 260 GAZOWIEC ZACUMOWAŁ W GAZOPORCIE

W bezpłatnym szkoleniu uczestniczą uczniowie ostatnich klas na kierunku technik logistyk. Zajęcia, które poprowadzą specjaliści ORLEN NEPTUN oraz praktycy z dziedziny logistyki sztuk ciężkich i ponadgabarytowych potrwają do końca roku szkolnego.

W ramach cotygodniowych wykładów poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim.

ORLEN Neptun deklaruje, że po zakończeniu szkoleń, kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez spółkę.

Na początku ich praca koncentrować się będzie na pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Poprzez  specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor (osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji).

ŚWINOUJSCY SPORTOWCY W DRODZE PO MEDALE ??

Szkolenia organizowane przez ORLEN Neptun to bardzo ważny projekt edukacyjny. Pozwoli on uczniom Zespołu Szkół Morskich zdobyć unikalne umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy w nowy dziale gospodarki morskiej, jakim jest offshore wind.

Co więcej, dzięki tym szkoleniom, nasi absolwenci jako pierwsi w Polsce uzyskają kompetencje, by podjąć ciekawą, dobrze płatną pracę w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych, który powstaje w sąsiedztwie szkoły – mówi Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie otwarty w 2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

Terminal został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW.

Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy ORLEN na Bałtyku.

W przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

Uruchomienie szkoleń w Zespole Szkół Morskich to część większego projektu edukacyjnego ORLEN Neptun. Celem Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, którego sygnatariuszem poza szkołą w Świnoujściu jest m.in. Politechnika Morska w Szczecinie będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji związanych morską energetyką wiatrową.

Orlen Neptun

 

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 + jedenaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.