Strona główna » Tytoń z przemytu zatrzymany w paczkach do mieszkańców Zachodniopomorskiego

Tytoń z przemytu zatrzymany w paczkach do mieszkańców Zachodniopomorskiego

by Świnoujście w sieci

Tytoń z przemytu zatrzymany w paczkach do mieszkańców Zachodniopomorskiego

Zachodniopomorskie

 

  • Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 22 kg tytoniu z przemytu.
  • Skarb Państwa stracił z tytułu niezapłaconych podatków ponad 25,1 tys. zł.
  • Nabywanie, przesyłanie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

 

Wyrywkowa kontrola przesyłek krajowych pozwoliła na zatrzymanie sześciu paczek z nielegalnym tytoniem. W paczkach było łącznie 22 kg tytoniu:

  • 1 paczka 12 kg,
  • 1 paczka 3 kg,
  • 3 paczki po 2 kg,
  • 1 paczka z 1 kg.

Do kontroli wykorzystaliśmy urządzenie RTG, które prześwietlając paczki pozwala nam na identyfikowanie podejrzanych towarów. Dzielnie wspierała nas nasza psia koleżanka – funkcjonariuszka Merida. 

Przesyłki nadano w Przemkowie (woj. dolnośląskie) oraz w Zielonej Górze. Miały trafić do mieszkańców różnych miejscowości w Zachodniopomorskiem (Stepnica, Nowogard, Przecław, Stargard, Szczecin I Łęczyca).

Wszystkie paczki zawierały nielegalny tytoń. Wartość zatrzymanego tytoniu wyniosła 11.396 zł, a uszczuplenia podatkowe ponad 25,1 tys. zł (19.800 zł z tytułu akcyzy i 5.302 zł z tytułu niezapłaconego VAT).

Nielegalny tytoń został zabezpieczony jako dowód w sprawie karnej skarbowej. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym nabywanie, przechowywanie, przewożenie lub przesyłanie nielegalnych wyrobów akcyzowych (np. papierosy, tytoń, alkohol) jest wykroczeniem lub przestępstwem ( w zależności od wysokości uszczupleń podatkowych). Sprawcom grozi teraz kara grzywny do 72 tys. zł a nawet pozbawienie wolności do 3 lat. 

Przypominamy, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie sprawy że wchodzą w konflikt z prawem, że za produkcją i handlem stoją zorganizowane grupy przestępcze. Papierosy, czy tytoń kupowane na bazarach często są podróbkami pochodzącymi z nielegalnego źródła. Takie produkty nie spełniając żadnych norm jakości, stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej  w Szczecinie

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

11 + dziesięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW