Strona główna » Jak wyszukać numer księgi wieczystej?

Jak wyszukać numer księgi wieczystej?

by Świnoujście w sieci

Jak wyszukać numer księgi wieczystej?

Posiadanie numeru księgi wieczystej jest niezbędne, żeby zapoznać się z jej treścią. Jak go sprawdzić?

Księga wieczysta – co to jest i jak jest zbudowana?

Jednym z najważniejszych dokumentów opisujących nieruchomość pod względem prawnym jest księga wieczysta. Dokument ten jest rejestrem, jawnym i publicznym. W księdze znaleźć można szerokie spektrum informacji odnoszących się do nieruchomości. Charakterystyczna jest budowa dokumentu. Chociaż dla każdej nieruchomości zakłada się indywidualną księgę, dokument ten za każdym razem podzielony jest w podobny sposób. W Dziale I dostępne są dane o nieruchomości i prawach związanych z prawem własności. To tam sprawdzimy na przykład adres lokalu czy ilość pomieszczeń. Dział II odnosi się do właściciela lub użytkownika wieczystego, w tej części zweryfikujemy dane właściciela, sprawdzimy przede wszystkim czy osoba, która się za niego podaje rzeczywiście nim jest. Stan z księgi przeważa bowiem zawsze nad stanem faktycznym. Dział III dotyczy ograniczonych praw rzeczowych i osobistych, natomiast Dział IV odnosi się do hipoteki. O ile sama księga jest jawna, tak żeby dostać się do jej akt należy wykazać się interesem prawnym. Kiedy warto skorzystać z dokumentu? Zawsze wtedy, gdy nieruchomość ma być przedmiotem transakcji – zbycia, nabycia czy nawet wynajęcia.

Numer księgi wieczystej – budowa i sposób jego znalezienia

Księgi wieczyste mają swoje własne, indywidualnie nadawane numery. Zawsze składają się one z trzech części. Pierwsze cztery znaki pozwalają zidentyfikować wydział Sądu Rejonowego prowadzącego daną księgę. Dzięki temu, możemy nie tylko sprawdzić dokument online, ale też wybrać się do siedziby sądu stacjonarnie (zawsze warto jednak wcześniej się umówić). Następnie występuje osiem cyfr – ta część numeru stanowi indywidualną kombinację, wyróżniającą księgę spośród innych. Ostania część i zarazem ostatnia cyfra jest tak zwaną cyfrą kontrolną. Posiadając numer księgi wieczystej możemy, jak już wspomniano, albo wybrać się do siedziby sądu, albo skorzystać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i sprawdzić dokument bez ponoszenia opłat.

Co jednak, jeśli nie znamy numeru księgi? Warto wiedzieć, że da się go ustalić korzystając z adresu nieruchomości lub numeru działki (będący zupełnie innym numerem niż numer księgi wieczystej). Można to zrobić korzystając z jednej z internetowych wyszukiwarek, dostępnych całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Zapoznanie się z księgą wieczystą powinno być jedną z pierwszych czynności, których dokonujemy kiedy chcemy na przykład kupić nieruchomość. W dokumencie sprawdzimy bowiem ewentualne zmiany w rozkładzie pomieszczeń, istnienie współwłaścicieli, a także zadłużenie nieruchomości czy ustanowione na niej służebności. Te wszystkie informacje mogą mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla samej transakcji, ale także dla codziennego funkcjonowania w związku z nieruchomością. Czynność zweryfikowania księgi będzie też istotna dla sądu czy organu administracyjnego, w przypadku sporu – świadczy ona bowiem o dołożeniu należytej staranności.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 − dwanaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW