Strona główna » Świnoujście. Gospodarka morska rośnie w siłe. Powstaje terminal instalacyjny dla farm wiatrowych na Bałtyku

Świnoujście. Gospodarka morska rośnie w siłe. Powstaje terminal instalacyjny dla farm wiatrowych na Bałtyku

by Świnoujście w sieci

Świnoujście. Powstaje terminal instalacyjny dla farm wiatrowych na Bałtyku

PKN Orlen jest jednym z największych inwestorów w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. W Świnoujściu, na terenie portu handlowego, powstaje terminal instalacyjny, który będzie służył do montażu turbin wiatrowych.

 

NIEMCY SĄ WŚCIEKLI – POWSTANIE TERMINAL KONTENEROWY W ŚWINOUJŚCIU

 

Budowa terminala rozpoczęła się w październiku 2023 roku i potrwa do końca 2024 roku. Terminal będzie miał powierzchnię około 20 hektarów i będzie wyposażony w dwa nabrzeża o długości 250 metrów każde.
Nabrzeża będą umożliwiały obsługę specjalistycznych statków jack-up, przeznaczonych do instalacji turbin o mocy 15 MW i większych, oraz ponad dwustumetrowych statków typu heavy lift vessel, służących do transportu elementów składowych wiatraków.

WYBORY 2023 – ZOBACZ GDZIE MOŻESZ ODDAĆ GŁOS

Terminal będzie obsługiwał projekt Baltic Power, w ramach którego Orlen wybuduje na Bałtyku farmę wiatrową o mocy 1,2 GW. Farma będzie składać się z 66 turbin wiatrowych o mocy 19,8 MW każda.

Wiatraki Farma wiatrowa

Wiatraki Farma wiatrowa
Foto: Andrew Martin z Pixabay

Oprócz terminala w Świnoujściu, Orlen planuje również budowę portu instalacyjnego w Gdańsku.

Harmonogram budowy terminala w Świnoujściu:

  • Październik 2023 – rozpoczęcie budowy

  • Grudzień 2024 – zakończenie budowy

Moc farmy wiatrowej Baltic Power:

  • 1,2 GW

  • 66 turbin wiatrowych o mocy 19,8 MW każda

Obecny stan budowy:

  • Budowa rozpoczęła się w październiku 2023 roku.

  • Trwają prace ziemne i instalacyjne.

  • Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2024 roku.


Świnoujście Terminal do obsługi Farm wiatrowych

Świnoujście Terminal do obsługi Farm wiatrowych

ORLEN umacnia się w lądowej energetyce wiatrowej

Grupa ORLEN sfinalizowała zakup farm wiatrowych Ujazd, Dobrzyca oraz Dominowo, o łącznej mocy ponad 140 MW.

Ostateczna umowa kupna podpisana z EDP Renewables Polska dotyczy jednych z najbardziej efektywnych jednostek onshore w kraju.

To już kolejna akwizycja odnawialnych źródeł energii zrealizowana w tym roku przez koncern. Grupa ORLEN dysponuje obecnie blisko 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych i jest w tym obszarze w ścisłej krajowej czołówce.

– ORLEN sukcesywnie realizuje strategie, której celem jest zapewnienie Polakom niskoemisyjnej i atrakcyjnej cenowo energii.

Lądowe farmy wiatrowe odgrywają zasadniczą rolę w naszych działaniach. Sfinalizowana dziś umowa wzmacnia potencjał wytwórczy koncernu, powiększając go o jednostki wyposażone w najnowocześniejsze turbiny wiatrowe w kraju.

Ta inwestycja pozwoliła nam osiągnąć 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych, potwierdzając pozycję ORLENU jako jednego z wiodących podmiotów w obszarze transformacji energetycznej Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Sfinalizowana transakcja z EDP Renewables obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Dobrzyca (49,9 MW), Ujazd (30 MW) oraz Dominowo (62,4 MW). Ostatnia z nich wykorzystuje m.in. turbiny Vestas V136 o wysokości maksymalnej 166 m i łopatach długości 76,2 m. To jedne z największych turbin onshore w kraju.

Jednostki o łącznej mocy 142 MW będą produkować energię, która może zasilić ok. 240 tys. gospodarstw domowych.

Dodatkowo zakupione farmy mogą zostać rozbudowane o instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy do ok. 160 MW, wykorzystując do tego już istniejące przyłącze sieciowe (tzw. cable pooling). Podnosi to atrakcyjność przejętych aktywów. Ich bezpośrednim właścicielem jest spółka ORLEN Wind 3.

Farmy w Ujeździe, Dobrzycy i Dominowie to kolejna inwestycja koncernu w wiatrowe źródła energii w Wielkopolsce. Działa tam już farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW, należąca do spółki Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN.

W październiku 2023 r. koncern poinformował też o podpisaniu warunkowej umowy zakupu dwóch farm od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC o łącznej mocy 60 MW. Pierwsza z nich – Kuślin – położona jest w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Nowy Tomyśl. Druga farma – Krzęcin – zlokalizowana jest w woj. zachodniopomorskim, w pobliżu Choszczna.

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Dodatkowo, w lipcu bieżącego roku, Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej Sompolno o mocy 26 MW, zlokalizowanej także w Wielkopolsce.

Farma osiągnie gotowość operacyjną w połowie 2024 r.

W 2022 roku lądowe farmy wiatrowe funkcjonujące w ramach Grupy ORLEN wyprodukowały prawie 747 GWh energii elektrycznej.

Dzięki finalizacji transakcji z EDP Renewables koncern obecnie posiada w swoim portfelu 13 farm wiatrowych zlokalizowanych na lądzie.

Do końca dekady ORLEN chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern aktywnie rozwija obszar morskiej energetyki wiatrowej.

W ostatnich dniach Grupa ORLEN podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power.

Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Grupa w ostatnim czasie pozyskała też koncesje na budowę kolejnych 5 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,2 GW. Cztery z pięciu koncesji znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu.

Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Słupskiej i graniczy z obszarem, na którym powstaje farma Baltic Power.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

osiemnaście − 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW