Centrum Edukacyjne Fabryki Wody gotowe

0 comment
Centrum Edukacyjne Fabryki Wody gotowe

Skąd się wzięła woda na ziemi, jaki miała wpływ na rozwój cywilizacji człowieka, jak zatopić łódź podwodną albo jak powstają chmury – takich i wielu innych ciekawych i inspirujących do pogłębiania wiedzy rzeczy, dowiedzieć się będzie można w Centrum Edukacyjnym Fabryki Wody. Zakończył się jeden z etapów inwestycji. Edukatorium Fabryki Wody jest gotowe.

Protokół odbioru końcowego to ważny dokument dla wykonawcy jak i inwestora. Oznacza on, że wielotygodniowy trud związany z realizacją danego projektu dobiegł końca. Tak jest w przypadku wystawy, która powstała jako istotny element składowy Fabryki Wody. Centrum Edukacyjne Fabryki Wody jest zatem gotowe.
Choć dokumenty są podpisane i formalnie edukatorium jest gotowe, to przed nami jednak jeszcze dużo pracy. Centrum Edukacyjne składa się z wielu elementów. W sześciu blokach tematycznych: Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja Wody, Hydroinżynieria; znajdują manualne i multimedialne wystawy. Do momentu otwarcia przejdą teraz intensywny etap testowania. Sprawdzimy ich wytrzymałość i podatność na uszkodzenia, tak aby mieć pewność, że w dobrym stanie będą działać przez długi czas. Temu służyć będą próby z udziałem grup testowych, które będą prowadzone przez najbliższe tygodnie. To jednak nie wszystko. Czas, który pozostał do otwarcia całego kompleksu pozwoli nam przygotować kilka dodatkowych atrakcji, które zobaczyć będzie można w centrum.
Centrum Edukacyjne Fabryki Wody gotowe

Centrum Edukacyjne Fabryki Wody gotowe

Centrum Edukacyjne

W Centrum Edukacyjnym Fabryki Wody każdy odbędzie niesamowitą podróż poprzez kosmos, historię ludzkości oraz do głębin mórz i oceanów. Motywem przewodnim centrum jest woda. To właśnie w tym miejscu, zwiedzający niezależnie od wieku, będą się uczyć o tym niewątpliwie najcenniejszym związku chemicznym i to od samych początków kształtowania się życia na Ziemi aż po rozwój naszej cywilizacji. Centrum Edukacyjne to sześć bloków tematycznych, zlokalizowanych na trzech kondygnacjach budynku B – Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja wody, Hydroinżynieria. Zagadnienia dotyczące wody, będą tutaj przedstawiane w ujęciu ujęciu fizyki, matematyki, geografii, biologii, chemii, humanizmu i historii.
Centralną częścią Centrum Edukacyjnego będzie atrium, czyli przestrzeń wypoczynkowa, którą będzie można przekształcić w miejsce organizacji pokazów naukowych lub eventów. Jego cechą charakterystyczną jest znajdujący się w nim podwieszony model cząsteczki wody. Są to trzy ogromne stalowe kule, pokryte napinaną membraną, które towarzyszą zwiedzającym podczas przemieszczenia się spiralną klatką schodową edukatorium tzw. „wirem wiedzy”. W największej z kul ulokowana została sala audytoryjna na 49 osób.
Centrum Edukacyjne Fabryki Wody gotowe

Centrum Edukacyjne Fabryki Wody gotowe

Odkrywanie fascynującego świata nauki o wodzie uzupełnią dodatkowe atrakcje. W połowie ścieżki zwiedzenia (w bloku „Człowiek”) zwiedzający trafią do sali wypoczynkowej tzw. „Pijalni Wody”, gdzie będzie się można wyciszyć, odpocząć i zregenerować siły przed dalszym zwiedzaniem.

ŚWINOUJŚCIE. WRZESIEŃ NA PLAŻY. OBRAZ Z KAMER NA ŻYWO

 

Dostępne będą laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt i umożliwiające prowadzenie urozmaiconych zajęć dla uczniów zarówno w trakcie godzin lekcyjnych, jak i poza nimi. W strefie wystaw czasowych prezentowane będą dodatkowe treści, które nie znalazły się na głównej wystawie. Z kolei w strefie „ogródków wodnych” tworzących mały park rozrywki o walorach edukacyjnych, stworzyć będzie można fale, wiry, prądy wodne, tęcze i chmury.

Rozruch technologiczny Fabryki Wody trwaRozruch technologiczny Fabryki Wody rozpoczął się w sierpniu br. To skomplikowany i czasochłonny etap inwestycji. Weryfikacja zrealizowanych prac prowadzona jest w każdej części obiektu. Sprawdzana jest szczelność niecek basenowych, poprawność działania instalacji i urządzeń oraz jakoś wykonanych prac. Jak wygląda ten etap inwestycji, można zobaczyć na filmie.

Rozruch technologiczny może potrwać do sześciu miesięcy.

Inwestycja powstaje przy ulicy 1 Maja 41. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł.

*Fot. Fabryka Wody
Piotr Zieliński
Rzecznik prasowy

Świnoujście

Zobacz więcej - Polecamy

Leave a Comment

siedemnaście − dziewięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:

Wyłącz program blokujący reklamy

Używasz programu blokującego reklamy - Wyłącz go jeżeli chcesz odpadać tą witrynę Redakcja Świnoujście w sieci
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGZXN3aW5vdWpzY2llJndpZHRoPTQ1MCZsYXlvdXQmYWN0aW9uJnNpemUmc2hhcmU9dHJ1ZSZoZWlnaHQ9MzUmYXBwSWQiIHdpZHRoPSI0NTAiIGhlaWdodD0iMzUiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE7IHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZTsgd2ViLXNoYXJlIj48L2lmcmFtZT4=