Strona główna » Świnoujście – 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Świnoujście – 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

#Świnoujście #MarynarkaWojenna

by Świnoujście w sieci

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

W piątek, 1 września, w Świnoujściu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej. W miejscach pamięci marynarze wystawili posterunki honorowe, a delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża złożyła kwiaty, oddając hołd bohaterom.

Świnoujście - 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Świnoujście – 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Główne uroczystości, w asyście kompanii honorowej odbyły się na Placu Słowiańskim w Świnoujściu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 odegraniem hymnu państwowego. W hołdzie pamięci żołnierzy, którzy walczyli i zginęli na frontach II wojny światowej odczytany został „Apel Pamięci” oraz oddana została salwa honorowa.

SPRAWDŹ ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW – NASTĄPIŁA KOREKTA

Kwiaty i wieńce przy pomniku „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” złożyła delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, na czele której stał zastępca dowódcy flotylli komandor Jarosław Kukliński. Hołd poległym złożyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, oraz młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

ŚWINOUJŚCIE – OSTATNI WEEKEND WAKACJI TĘSKNICIE ZA ŚWINOUJŚCIEM – ZOBACZ OBRAZ Z KAMER

Po uroczystościach na Placu Słowiańskim, druga część obchodów odbyła się na świnoujskim cmentarzu komunalnym przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Żołnierzy Poległych w Czasie II Wojny Światowej”, podczas której złożono wiązanki kwiatów oraz odegrano sygnał „Cisza”.

Świnoujście - 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Świnoujście – 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

***

84 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Niemiecki plan ataku na Polskę (kryptonim Fall Weiss – Wariant Biały) zakładał rozpoczęcie działań zbrojnych i napaść na Polskę z trzech stron: od zachodu, północy i południa. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.

Świnoujście – Marynarka Wojenna

 

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU – ŚWINOUJŚCIANKA MARLENA ŻYŁOWSKA MILIONOWYM KIEROWCĄ

Bramownice w Świnoujście - Miasto usuwa dzikie koczowiska z parkingów przy plaży


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

3 × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.