Strona główna » Świnoujście – Trwa walka z komarami w Świnoujściu

Świnoujście – Trwa walka z komarami w Świnoujściu

by Świnoujście w sieci

Świnoujście – Trwa walka z komarami w Świnoujściu

Mimo systematycznie prowadzonego odkomarzania, te uciążliwe owady znów dały o sobie znać. Potrafią uprzykrzyć każdy spacer, czy spotkanie na wolnym powietrzu, nawet zwykłe zakupy.

Geograficzne położenie Świnoujścia jest naszą niewątpliwą atrakcją, ale też – niestety – rajem dla komarów. Jako miasto położone na wyspach, otoczone zewsząd wodami, mając w sąsiedztwie lasy i dużo terenów podmokłych, jest idealnym miejsce do wylęgania się tym owadów. Jeśli do tego dojdzie sprzyjająca temu pogoda – ciepło i opady deszczu – to komary niczego więcej już nie potrzebują… Jakby tego było mało, deszcze powodują, że środek który jest używany do walki z komarami, przestaje być skuteczny.

ŚWINOUJŚCIE – TUNEL BEDZIE ZAMKNIETY – ZOBACZ KIEDY

Dodatkowo miasto może odkomarzać tylko tereny, które należą do gminy. Najskuteczniejsza walka, czyli opryskiwanie larw, nie może być przeprowadzone na terenach pobliskiego Wolińskiego Parku Narodowego, obszarów Natura 2000, a to właśnie tam są największe na terenie gminy miejsca wylęgu komarów. Miasto nie może też odkomarzać lasów państwowych, czy prywatnych terenów.

Likwidacja dorosłych komarów trwa około 2 – 3 tygodnie i nie jest w pełni skuteczna. Trzeba też pamiętać, że opryski nie działają selektywnie i likwidując komary, uśmiercają także pożyteczne owady np. pszczołowate.

ŚWINOUJŚCIE – KOMARY POŻERAJĄ DZIECI NA „PLATANIE”

W tym roku zwalczanie komarów rozpoczęło się 10 maja i potrwa do końca sierpnia. Odkomarzanie przeprowadzane jest poprzez:
1. Aplikację larwicydów na terenach podmokłych, tzw. wylewki. Zastosowanie preparatu powoduje zwalczanie larw komarów a tym samym przekształceniu ich w osobniki dorosłe, których zwalczanie jest mniej skuteczne.

2. Odymianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych z użyciem specjalnego środka chemicznego. Odkomarzanie z użyciem środka chemicznego prowadzone jest, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów).
Każdego dnia odkomarzane jest zarówno lewobrzeże jak i prawobrzeże miasta.
A co może robić każdy z nas ? Chronić się środkami osobistymi, wychodząc na spacer ubierać w odzież o jasnej kolorystyce, systematycznie sprawdzać i udrażniać rynny, regularnie wymieniać wodę w małych zbiornikach, na przydomowych posesjach i ogrodach likwidować miejsca, przedmioty, w którym po opadach deszczu gromadzi się woda, warto także zarybiać przydomowe oczka wodne.


Usługa zwalczania komarów w 2023 roku realizowana jest od 10 maja do 31 sierpnia 2023 r.

Odkomarzanie przeprowadzane jest poprzez:

  1. Aplikację larwicydów na terenach podmokłych, tzw. wylewki. Zastosowanie preparatu powoduje zwalczanie larw komarów a tym samym przekształceniu ich w osobniki dorosłe, których zwalczanie jest mniej skuteczne.
  2. Odymianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych z użyciem specjalnego środka chemicznego. Odkomarzanie z użyciem środka chemicznego prowadzone jest, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów).

Każdego dnia odkomarzane jest zarówno lewobrzeże jak i prawobrzeże miasta.

Wszelkie przypadki zgłoszeń od mieszkańców i turystów dotyczące uciążliwości komarów są natychmiast przekazywane do Wykonawcy celem przeprowadzenia odkomarzania. Jednakże w tej chwili zwalczanie tych owadów jest bardzo utrudnione ze względu na warunki atmosferyczne panujące w naszym mieście w ostatnich dniach. Bardzo częste deszcze powodują, iż środek który jest używany do walki z komarami przestaje być skuteczny.

Gmina może odkomarzać tylko tereny, które do niej należą. Znaczna część miasta, gdzie jest najwięcej miejsc sprzyjających wylęgowi komarów, leży w granicach Wolińskiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych, gdzie właściciele tych terenów odkomarzania nie realizują. Z odkomarzania wyłączone są również tereny w Obszarze Natura 2000.

Skuteczna walka z komarami w Świnoujściu jest bardzo utrudniona ze względu na specyficzne położenie naszego miasta oraz znakomite warunki sprzyjające wylęganiu się tych owadów. Każdego roku dokładamy wszelkich starań aby uciążliwości powodowane przez komary były jak najmniejsze, zarówno dla mieszkańców jak i turystów przebywających w naszym mieście.

Wykonawca:  Pan Bartosz Kopczuk prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą: „Pestokil Bartosz Kopczuk” z siedzibą przy ul. Cegielnianej 3, 49-300 Brzeg.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

2 komentarze

Wielkie sportowe emocje w Szczecinie - Świnoujście w sieci sie 24, 2023 - 9:16 am

[…] Wielkie sportowe emocje w Szczecinie Świnoujście – Trwa walka z komarami w Świnoujściu Świnoujście – turniej o Puchar KS Prawobrzeże Świnoujście Świnoujście – […]

Reply

Leave a Comment

1 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW