Strona główna » Jak dobrze zaplanować dom bliźniak?

Jak dobrze zaplanować dom bliźniak?

Budowa wolnostojącego domu jednorodzinnego ma niewątpliwie wiele plusów, jednak jest również przedsięwzięciem bardzo kosztownym.

To właśnie dlatego wielu inwestorów decyduje się na postawienie domu w zabudowie bliźniaczej.

Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale by było komfortowe dla wszystkich domowników, musi być odpowiednio zaplanowane. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, decydując się na dom bliźniak? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Dom bliźniak – jakie ma korzyści?

Dom bliźniak gwarantuje komfort życia porównywalny do domu jednorodzinnego wolnostojącego – zasadniczo jedynym kompromisem, na który trzeba pójść, jest sąsiednia rodzina „za ścianą”. Na ogół jednak korzyści wynikające z mieszkania w bliźniaku są tak duże, że inwestorzy przymykają na to oko.

Przede wszystkim chodzi tu o korzyści finansowe. Zarówno koszty budowy domu bliźniaka, jak i jego eksploatacji, są niższe, niż w przypadku jednorodzinnych domów wolnostojących. Warto zwrócić uwagę na to, że jedna, „wspólna” ściana nie wymaga zastosowania takiej izolacji cieplnej, jak pozostałe trzy. Dodatkowo niektóre koszty związane z pracami budowlanymi i przyłączami mogą być podzielone na dwóch właścicieli.

Jeśli natomiast chodzi o samą eksploatację budynku, należy zaznaczyć, że projekty bliźniaków często wybierane są jako projekty domów dwupokoleniowych, gwarantujących bliskość rodzin, a jednocześnie prywatność. Taki dom dwupokoleniowy podzielony jest nie w pionie, a w poziomie.

Oglądamy projekty bliźniaków – na co zwrócić uwagę?

Powiedzmy sobie jednak wprost: mieszkanie w domu w zabudowie bliźniaczej będzie dla wszystkich domowników komfortowe tylko wtedy, gdy jego przestrzeń będzie odpowiednio zaplanowana. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę podczas wybierania projektu bliźniaka?

  • Odpowiedni podział stref na dzienną i nocną – każdy dom powinien mieć wydzielone dwie strefy: dzienną (otwartą dla gości) oraz nocną (zapewniającą większą prywatność). W przypadku bliźniaków najlepiej sprawdzi się naturalny podział kondygnacyjny. W takiej sytuacji na parterze znajduje się salon, jadalni i kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze, a na piętrze lub poddaszu: sypialnia, pokoje dziecięce czy gabinet.
  • Właściwe rozmieszczenie pomieszczeń – choć domy bliźniacze są oddzielone od siebie przerwą dylatacyjną, bliskość „wspólnych” ścian może sprawić, że słyszalne mogą być dźwięki z drugiego lokalu. To dlatego bardzo ważne jest to, by pomieszczenia, w których istotna jest prywatność, znajdowały się po przeciwnej stronie. Chodzi tu przede wszystkim o sypialnię czy pokoje dziecięce. Mieszkania w zabudowie bliźniaczej najlepiej „łączyć” pomieszczeniami gospodarskimi, garażem, łazienkami czy salonem.

Zapoznaj się z projektami domów bliźniaczych w ofercie Domowe Klimaty

Obecnie projekty bliźniaków można znaleźć w ofertach wielu biur architektonicznych specjalizujących się w przygotowywaniu gotowych projektów. Zapoznaj się z projektami domów bliźniaczych przygotowanych np. przez pracownię Domowe Klimaty. Więcej informacji znajdziesz na stronie domoweklimaty.pl.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

17 + 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW