Strona główna » Świnoujście – Schronisko dla zwierząt – Nowe godziny otwarcia

Świnoujście – Schronisko dla zwierząt – Nowe godziny otwarcia

#Świnoujście

by Daniel SZYSZ

Świnoujście – Schronisko dla zwierząt – Nowe godziny otwarcia


NOWE GODZINY OTWARCIA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŚWINOUJŚCIU!

Od 1 czerwca 2023 r. Schronisko dla bezdomnych zwierząt prowadzi Fundacja SpeakUp, z siedzibą przy ul. Kościuszki 9/22, 72-600 Świnoujście.

Tel. 792-333-540

Godziny otwarcia:

– od 1 października do 31 kwietnia: wtorek- piątek w godzinach od 14:00 do 17:00

– od 1 maja do 30 września: wtorek – piątek w godzinach od 13:00 do 19:00

– w weekendy niezależnie od miesiąca: w godzinach od 12:00 do 17:00.

UM Świnoujście

 


 

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU – KATASTROFA – TUNEL ZOSTAŁ ZALANY


W okresie wiosenno-letnim możemy natknąć się na młode zwierzęta, które wydają nam się pozostawione bez opieki i wymagające pomocy. Stop! Najprawdopodobniej osobniki te wcale nie są w potrzebie, a nasza ingerencja może im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W Polsce żyje wiele gatunków ptaków, których młode opuszczają gniazdo zanim nauczą się latać. Ptaki, które nie osiągnęły jeszcze pełnej samodzielności, ale przebywają już poza gniazdem nazywane są podlotami. To jest naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty – ich lotki i sterówki nie są jeszcze dostatecznie wyrośnięte, ale ptaki są już zdolne do życia poza gniazdem. Nie zostają jednak pozostawione same sobie, ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynoszą im pokarm jednocześnie ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Tego człowiek nie jest w stanie nauczyć ptaka zabranego z jego środowiska naturalnego.

 

W przypadku znalezienia podlota, który nie wygląda na chorego lub rannego należy:

1) zostawić go w spokoju;

2) nie zabierać ze sobą (on nie potrzebuje naszej pomocy);

3) jeśli jednak już zabraliśmy z niewiedzy i troski napotkanego podlota do domu należy odnieść go jak najszybciej w to miejsce, gdzie został znaleziony (rodzice na pewno go zaakceptują – ptaki nie mają takiego węchu, który pozwalałby im wykryć zapach ludzkiej ręki);

4) jeśli pies przyniesie nam złapanego ptaka, obejrzyjmy go dokładnie i jeśli tylko nie ma zranień skrzydeł i nóg zanieśmy ptaka jak najszybciej w miejsce gdzie przypuszczalnie został złapany i pozostawmy go na ziemi pod osłoną krzewu lub innych zarośli.

Najczęściej spotykanymi podlotami, szczególnie na terenach miejskich są takie gatunki jak mewy, kawki, gawrony, sroki, wrony, kosy czy kwiczoły.

Podobnie jest w przypadku ssaków. Wiele gatunków jako strategię przetrwania wybrało pozostawianie swojego potomstwa ukrytego w trawie, gdzie młode pozostają schowane, skutecznie unikając ataku drapieżników – przykładem mogą tu być sarny czy zające.

W tym czasie matka żeruje, pozostając w okolicy i zajmuje się młodymi, odwiedzając je regularnie. W przypadku napotkania takiego osobnika, który nie jest chory lub ranny, nie należy go płoszyć, tylko pozostawić w miejscu znalezienia i szybko się oddalić.

Należy mieć na uwadze, że osobnik młodociany swym wyglądem często wzbudza w nas instynkt opiekuńczy i w rezultacie zupełnie bezpodstawnie może on zostać zabrany do domu w celu udzielenia mu pomocy.

Takie działanie może przynieść wiele szkody, gdyż po pierwsze rodzice utracą swe potomstwo, a po drugie, zwierzę wychowywane przez człowieka będzie miało utrudniony start w dorosłość i może nie być odpowiednio przystosowane do życia w środowisku (nie potrafić poszukiwać pokarmu, nie znać zagrożeń ze strony ludzi i drapieżników, wdrukować się na człowieka i tym samym stać się osobnikiem trwale niezdolnym do przywrócenia do środowiska, itp.).

UWAGA! Osoba, która znalazła rannego czy chorego małego ptaka (wróble, gołębie itp.) powinna sama dostarczyć go do jednej ze wskazanych lecznic weterynaryjnych. W przypadku dużych ptaków należy powiadomić Straż Miejska (tel. 91 321 99 40 w godzinach 7.00 – 15.00) lub Policję (47 783 15 11 całą dobę).

Lecznice, do których należy dostarczyć rannego lub chorego małego ptaka:
– Przychodnia weterynaryjna „VET” s.c. Jarosław Bobruk, Zdzisław Karalus ul. Sikorskiego 2, 72-600 Świnoujście, e-mail: vet93@mm.pl tel. 91 327 01 37 oraz Bobruk 601 584 499 i Karalus 601 584 515
– Gabinet weterynaryjny Anna Czerwińska, ul. Hugo Kołłątaja 11A/10a tel. 607 246 807

Gmina pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji rannych ptaków.

Prosimy o nie dostarczanie podlotów i rannych ptaków do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

14 − 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.