Strona główna » Zaskakujące korzyści i zastosowania estragonu

Zaskakujące korzyści i zastosowania estragonu

# przepisykulinarne24

by Daniel SZYSZ

Zaskakujące korzyści i zastosowania estragonu

Estragon, czyli Artemisia dracunculus L., to wieloletnie zioło pochodzące z rodziny słonecznikowatych. Jest szeroko stosowany do celów smakowych, zapachowych i leczniczych

Zawiera korzystne składniki odżywcze, ale niewiele kalorii i węglowodanów Estragon ma niską zawartość kalorii i węglowodanów i zawiera składniki odżywcze, które mogą być korzystne dla twojego zdrowia.

Już jedna łyżka stołowa (1,8 grama) suszonych liści estragonu dostarcza:

  • Kalorie: 5
  • Węglowodany: 1 gram
  • Mangan: 6% dziennego spożycia
  • Żelazo: 3%
  • Potas: 1%

Może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi

Insulina to hormon, który pomaga dostarczać glukozę do komórek, dzięki czemu możesz ją wykorzystać jako energię. Czynniki takie jak dieta i stany zapalne mogą prowadzić do insulinooporności, skutkując podwyższonym poziomem glukozy. Stwierdzono, że estragon pomaga poprawić wrażliwość na insulinę i sposób, w jaki organizm wykorzystuje glukozę. Warto odwiedzić także stronę przepisykulinarne24.pl gdzie znajdziesz więcej przydatnych informacji. 

Może poprawiać sen i regulować wzorce snu

Niewystarczająca ilość snu jest powiązana ze złymi wynikami zdrowotnymi i może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca. Zmiany w harmonogramie pracy, wysoki poziom stresu lub intensywny tryb życia mogą przyczyniać się do złej jakości snu. Grupa roślin Artemisia, do której należy estragon, była stosowana jako lekarstwo na różne schorzenia, w tym zły sen.

Może zwiększać apetyt poprzez obniżenie poziomu leptyny

Utrata apetytu może wystąpić z różnych powodów, takich jak wiek, depresja lub chemioterapia. Nieleczony może prowadzić do niedożywienia i obniżenia jakości życia. Brak równowagi hormonów greliny i leptyny może również powodować zmniejszenie apetytu. Hormony te są ważne dla równowagi energetycznej. W jednym z badań na myszach zbadano rolę ekstraktu z estragonu w stymulowaniu apetytu. Wyniki wykazały spadek wydzielania insuliny i leptyny oraz wzrost masy ciała.

Może pomóc złagodzić ból związany z chorobami takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów

Estragon jest od dawna stosowany w leczeniu bólu w tradycyjnej medycynie ludowej. Suplementy zawierające estragon mogą być korzystne w zmniejszaniu bólu związanego ze schorzeniami takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Inne potencjalne korzyści zdrowotne

Może być korzystny dla zdrowia serca: Estragon jest często stosowany w zdrowej dla serca diecie śródziemnomorskiej. Korzyści zdrowotne wynikające z tej diety są związane nie tylko z jedzeniem, ale także ze stosowanymi ziołami i przyprawami.  Może zmniejszać stan zapalny: Cytokiny to białka, które mogą odgrywać rolę w stanach zapalnych. Jedno z badań na myszach wykazało znaczny spadek cytokin po spożyciu ekstraktu z estragonu przez 21 dn.

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

3 × jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.