Strona główna » Pomnik, pomnikowi nierówny – nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

Pomnik, pomnikowi nierówny – nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

by Świnoujście w sieci

Pomnik, pomnikowi nierówny – nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

Na przestrzeni lat zmienia się nie tylko moda czy architektura, ale i style nagrobków. Jak wyglądają nowoczesne pomniki nagrobkowe i czym się charakteryzują?

Nagrobki dawniej i teraz

Wystarczy przejść się alejkami cmentarza, zaczynając od jego najstarszej części, by zauważyć różnice w wyglądzie nagrobków. I nie chodzi tu o zauważalne zniszczenia, lecz o bryłę, rodzaj użytego materiału czy stylistykę pomników.

Najstarsze, zabytkowe już pomniki nagrobne wykonane są zazwyczaj z tego samego rodzaju kamienia, który obecnie pokryty jest szarym nalotem i mchem. Ich częścią są często rzeźby aniołów lub świętych, które miały opiekować się zmarłymi. Czasem posąg przedstawiał osobę pochowaną w grobie.

Stopniowo, wraz z rozwojem technologii, nagrobki zaczęły być bardziej zróżnicowane, wykonywane z różnego rodzaju materiałów. W drugiej połowie XX wieku popularne były nagrobki z lastrika. Był to materiał tańszy od naturalnego kamienia, jednak jego zasadniczą wadą jest konieczność ciągłej pielęgnacji, gdyż nawierzchnia szybko ulega zniszczeniu. Dlatego obecnie nagrobki wykonuje się głównie z naturalnych kamieni, które są trwałe i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pomnik, pomnikowi nierówny - nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

Pomnik, pomnikowi nierówny – nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

Nagrobki nowoczesne, czyli jakie?

Nowoczesne nagrobki bazują przede wszystkim na prostych liniach, jednak wzory nagrobków w VEGA NAGROBKI NOWOCZESNE są bardzo zróżnicowane. Dzięki wykorzystaniu naturalnych kamieni, pomniki mogą mieć różnorodne kolory i wykończenie, które dostosowane są do preferencji kupujących.

Nowoczesne nagrobki to przede wszystkim minimalizm, oparty na prostych, kanciastych lub łagodnych krawędziach. W stylistyce unika się zdobień, za to dużo bardziej zróżnicowane i skomplikowane są napisy.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem w nowoczesnych pomnikach nagrobnych jest granit, którego głównymi zaletami są wytrzymałość na zarysowania i odporność na warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest również to, że granitowe nagrobki są łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Użycie granitu sprawia, że nagrobki nie są już wyłącznie szare (jak miało to miejsce pod koniec ubiegłego wieku), lecz mogą być w odcieniach bieli, czerwieni, zieleni, brązów czy czerni. Spotyka się także połączenie dwóch kolorów kamienia. Pomniki mogą być również ozdabiane elementami szkła, metalu nierdzewnego, kamienia czy bursztynu. Do stylu nagrobka dobierane są odpowiednie lampiony, wazony, rzeźby czy płaskorzeźby.

Pomnik, pomnikowi nierówny - nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

Pomnik, pomnikowi nierówny – nagrobki nowoczesne, czym się charakteryzują?

Co istotne, w nowoczesnych nagrobkach wykorzystywane są równie nowoczesne technologie zdobienia, jak lasery czy maszyny CNC, które umożliwiają szybkie i precyzyjne wycięcie liter w kamieniu, a także ozdobienie płyty różnymi sentencjami czy obrazami. Kształt liter może być dostosowany do rodzaju nagrobka i wybierany jest przez klienta.

Jak widać, nowoczesne nagrobki mogą być bardzo zróżnicowane. Bogaty wybór rodzaju kamienia, dodatków i ozdób sprawiają, że miejsce spoczynku bliskiej osoby będzie charakterystyczne i dostosowane do indywidualnych preferencji.

Bramownice w Świnoujście - Miasto usuwa dzikie koczowiska z parkingów przy plaży


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 + 19 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.