Strona główna » Kołobrzeg – Jedyna pamiątka po Klasztorze Staromiejskim w Budzistowie?

Kołobrzeg – Jedyna pamiątka po Klasztorze Staromiejskim w Budzistowie?

#kołobrzeg #muzeum

by Świnoujście w sieci

Kołobrzeg – Jedyna pamiątka po Klasztorze Staromiejskim w Budzistowie?

W Muzeum Miasta Kołobrzeg odbyła się konferencja z udziałem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego, dyrektora Muzeum Oręża Polskiego Aleksandra Ostasza, kierownika Działu Historii Kołobrzegu dr Roberta Dziemby, a także prezesa Grupy PARSĘTA, Jana Orlińskiego. W 2021 roku Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza PARSĘTA prowadziła poszukiwania na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Teren ten był eksplorowany konsekwentnie i jak się okazało, dzięki temu doprowadzono do niezwykle cennego odkrycia historycznego, którym okazała się bulla papieska.

ŚWINOUJŚCIE – PARAGONY GROZY. TA INFORMACJA WAMI WSTRZĄŚNIE

Znalezisko przez Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą PARSĘTA zostało przekazane do oczyszczenia i konserwacji specjalistycznej pracowni w Krakowie. Po zakończeniu prac okazało się, że jest to średniowieczna bulla z okresu panowania papieża Bonifacego IX (1350-1404). Analiza składu metalu wskazuje, że jest to niemal czysty ołów. Pozyskano go z galenitu. Jego złoża znajdowały się na terenie Cypru, Sardynii, Grecji i Hiszpanii. Sama bulla jest zabytkiem wyjątkowym. Bulla, w języku łacińskim oznacza niewielką okrągłą rzecz. W ten sposób nazywano okrągłą pieczęć papieską, najczęściej ołowianą, choć były też złote. Na awersie bulli budzistowskiej znajdują się podobizny świętych Piotra i Pawła. Pieczęć była zawieszana na jedwabnych sznurkach do pergaminu, na którym znajdowały się papieskie decyzje czy przywileje albo odpusty. Powstało jednak pytanie, jak taki zabytek znalazł się w Budzistowie.

Analizę historyczną przeprowadził dr Robert Dziemba, kustosz i kierownik Działu Historii Kołobrzegu. W swojej wyjątkowej i monumentalnej pracy dotyczącej historii dawnego Kołobrzegu, pastor Johann Friedrich Wachsen opracował dzieje Klasztoru Staromiejskiego. Wskazuje on, że w 1397 roku papież Bonifacy wydał list odpustowy dla benedyktynek ze Starego Kołobrzegu (dziś Budzistowo), gwarantując odpust zupełny tym, którzy nawiedzą tutejszy kościół. Wachsen podaje datę listu odpustowego, zwanego bullą: 1397 rok i imię papieża: Bonifacy. W owym czasie był to papież Bonifacy IX. Czy ta wzmianka źródłowa wiąże się z zabytkiem odkrytym przez grupę Parsęta, kierowaną przez Jana Orlińskiego? Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z historyczną rewelacją, gdyż nie zachował się ani jeden zabytek powiązany z klasztorem w Budzistowie.

 

ŚWINOUJŚCIE – POGODA W ŚWINOUJŚCIU. WIEJE I BĘDZIE WIAŁO DO RANA

 

Powstaje oczywiście pytanie, czy realizując badania powierzchniowe i nieinwazyjne, jesteśmy w stanie odkrywać historię dawnego Kołobrzegu? Jak mówi dyrektor Aleksander Ostasz, jest to jak najbardziej możliwe. Potwierdza to Jan Orliński, wskazując, że dzięki temu odkryto już kilka ciekawych zabytków. I choć bulla jest jednym z najciekawszych, to do wyjątkowych eksponatów należy chociażby guzik żołnierza 1 pułku piechoty Antoniego Sułkowskiego. Polak zgubił go w Budzistowie w 1807 roku…

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

17 − pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW