Strona główna » PIT 2023. Co warto wiedzieć?

PIT, czyli podatek od osób fizycznych, to jedna z najważniejszych form opodatkowania w Polsce. Co roku miliony podatników składają roczne zeznanie podatkowe, aby uregulować swoje zobowiązania podatkowe. Dla wielu z nas wypełnienie deklaracji może być jednak skomplikowane i trudne do zrozumienia. Takich problemów można jednak uniknąć. W jaki sposób?

 

Kluczową kwestią okazuje się z pewnością znajomość przepisów podatkowych. Dzięki niej nie tylko zapewnimy sobie bezproblemową komunikację z urzędem skarbowym i zyskamy szansę na spory zwrot. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat PIT. Wyjaśniamy, kto jest zobowiązany do jego płacenia, jakie formy PIT istnieją oraz jakie ulgi podatkowe są przewidziane przez ustawodawcę. Podpowiadamy też, jak złożyć zeznanie podatkowe w prosty, wygodny i bezpieczny sposób.

 

Jak rozliczyc PIT i jaki rodzaj deklaracji trzeba złożyć?

PIT jest podatkiem, którego opłacanie jest obowiązkowe dla wszystkich osób fizycznych osiągających dochody między innymi ze stosunku pracy, umów cywilno-prawnych lub najmu nieruchomości. Coroczne rozliczenie PIT polega na wypełnieniu odpowiedniej deklaracji. Jak jednak wybrać odpowiedni rodzaj?

 

 • PIT-36 – dla podatników, którzy uzyskali dochód wyłącznie z umowy o pracę lub z umowy o pracę i emerytury, a także przez osób, które uzyskały dochody z najmu nieruchomości lub dzierżawy;
 • PIT-37 – dla osób, które uzyskały dochody z działalności gospodarczej lub wolnego zawodu;
 • PIT-38 – dla podatników uzyskujących dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych, nieruchomości lub innych źródeł;
 • PIT-39 – dla osób, które w ubiegłym roku odnotowały dochody z zagranicy;
 • PIT-28 dla podatników odnotowujących dochody z tytułu pracy za granicą lub z zagranicznego źródła.

 

Niekiedy w tej grupie wymieniane są takie rodzaje druków jak PIT-11a. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie PIT 11 jest obowiązkiem pracodawcy. Osobną kwestią jest PIT 0, który przeznaczony jest dla osób nieosiągających żadnych dochodów lub korzystających ze zwolnienia z PIT (obowiązuje podatników przed 26 rokiem życia).

 

 

PIT 37

PIT 37

 

Rozliczenie PIT 2022 – najważniejsze dostępne ulgi

Od kilku lat składanie deklaracji PIT nie jest już obowiązkowe. Podatnicy, którzy tego nie zrobią, nie muszą więc obawiać się kary nałożonej przez urząd skarbowy. W wielu przypadkach nadal warto jednak to zrobić – przede wszystkim ze względu na możliwość odliczenia ulg PIT 37 za 2022. Najważniejsze z nich to:

 

 • ulga internetowa;
 • ulga na dzieci;
 • ulga rehabilitacyjna;
 • ulga dla krwiodawców;
 • ulga prorodzinna;
 • ulga na nowe technologie;
 • ulga odsetkowa.

 

Oczywiście na tym lista ulga dla rozliczających PIT 37 2023 się nie kończy. Ich szczegółową listę można znaleźć np. w materiałach udostępnionych przez Urząd Skarbowy. Tam też dostępne są informacje na temat warunków i sposobów rozliczania poszczególnych ulg, a także dokumentów, które należy dołączyć do danej deklaracji.

 

PIT 37 online – najprostszy i najwygodniejszy sposób

Deklarację PIT nadal możemy złożyć, wypełniając tradycyjny, papierowy druk. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z ryzykiem popełnienia błędów i koniecznością posiadania szczegółowej wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wypełnienie PIT37 online. Korzystając z dedykowanych aplikacji, możemy rozliczyć się z fiskusem szybko i bez obaw o popełnienie błędów – program sam poinstruuje nas, jak wypełnić poszczególne rubryki. Za jego pośrednictwem możemy też wysłać wypełnioną deklarację bezpośrednio do urzędu, oszczędzając w ten sposób sporo czasu.

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

8 + pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW