Strona główna » Świnoujście – Straż graniczna – Prawie 130 cudzoziemców pracowało nielegalnie

Świnoujście – Straż graniczna – Prawie 130 cudzoziemców pracowało nielegalnie

by Świnoujście w sieci

Prawie 130 cudzoziemców pracowało nielegalnie

Pracę 168 cudzoziemców zweryfikowali funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świnoujścia i Gdańska w dwóch podmiotach gospodarczych. Aż 129 osób wykonywało ją nielegalnie.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu w jednej z firm w Międzyzdrojach zweryfikowali zatrudnienie 31 cudzoziemców. U 29 osób stwierdzili nielegalne powierzenie im pracy bez wymaganego zezwolenia. Cudzoziemcy pracowali w sektorze budowlanym jako pracownicy robót wykończeniowych. Większość wykonywała pracę na podstawie umowy zlecenie, a zgodnie z oświadczeniem powinna wykonywać prace na podstawie umowy o pracę. Duże wątpliwości organu kontrolującego budził również brak podpisanych umów zleceń u znacznej grupy cudzoziemców. W świetle prawa niepodpisana umowa nie jest ważna.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku zakończyli natomiast kontrolę w podmiocie gospodarczym w Tczewie. Zweryfikowali zatrudnienie 137 cudzoziemców. 100 z nich pracowało nielegalnie. Wszyscy byli zatrudnieni w sektorze budowlanym jako glazurnicy, monterzy, tynkarze i inni robotnicy budowlani. Kierowano ich do pracy w Niemczech, gdzie pracowali na rzecz zagranicznych kontrahentów. A to, jak ustalili funkcjonariusze, było niezgodne z warunkami uzyskanych zezwoleń na pracę.

Wątpliwości kontrolujących budziło również wynagrodzenie otrzymywane przez cudzoziemców. Przedstawione w toku kontroli rachunki kosztów podróży służbowej zawierały ryczałty za dojazdy, ryczałty za noclegi, czyli tzw. diety, które są ekwiwalentem za poniesione przez pracownika koszty podróży, a zatem nie odpowiadają pojęciu wynagrodzenia. Według strażników granicznych takie poczynanie pracodawcy wskazuje na wykorzystywanie instytucji podróży służbowej do ukrywania wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, czy też dla zmniejszenia obciążeń podatkowych i składkowych, o czym został poinformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

Łącznie funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w styczniu tego roku 27 kontroli legalności zatrudnienia, w 25 z nich stwierdzając naruszenia. Skontrolowali zatrudnienie 1353 osób, ujawniając 170 obcokrajowców nielegalnie wykonujących pracę.

 

Tadeusz Gruchalla

Wz. Rzecznika Prasowego

Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

 

 

Świnoujście – Wolin – Uwaga kierowcy zamknięto zjazd przy moście w Wolinie

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

6 − 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW