Przygotuj się na zimowe szaleństwo!

Przygotuj się na zimowe szaleństwo! Doradzamy, co zabrać na narty

Doradzamy, co zabrać na narty

Podczas planowania wyjazdu w góry, poza wyborem stoku narciarskiego, ważne będzie zaopatrzenie się w odpowiednią odzież i akcesoria. Lista rzeczy nie jest wyjątkowo długa, ale musisz pamiętać o kluczowym dla całej wyprawy ekwipunku. Co trzeba zabrać?

Specjalistyczna odzież

Jeśli chcesz zapomnieć na stoku o wszelkich zmartwieniach, zadbaj przede wszystkim o właściwą odzież. Musi zapewnić ochronę przed niską temperaturą, opadami śniegu i deszczu, a przy tym być na tyle komfortowa, żebyś mógł się swobodnie poruszać. Dodatkowo liczyć się będzie materiał, z jakich poszczególne części odzieży są wykonane. Nikogo to nie zaskoczy, że podstawowym elementem jest kurtka narciarska. Zapomnij o puchówce, którą wybierasz na co dzień – z pewnością nie zapewni Ci odpowiednich warunków. Warto zainwestować w dobrej jakości kurtkę sportową przeznaczoną właśnie do korzystania z uroków stoku narciarskiego.

 

Równie ważne będą spodnie. Muszą być nieprzemakalne i zrobione z wysokiej jakości materiałów. Obie te części odzieży zapewniają nie tylko zewnętrzną izolację od zimna i wilgoci, ale także dobrą wentylację. Umożliwia to specjalna membrana w kurtce i spodniach, dzięki której się nie przegrzejemy. Odprowadza ona zebraną wilgoć wewnątrz odzieży. W ten sposób zjeżdżanie na nartach stanie się o wiele przyjemniejsze. Ponadto należy pamiętać o zabraniu bielizny termoaktywnej. Odpowiednie skarpetki, dzięki którym unikniesz odmrożeń palców u stóp, oraz wygodne podkoszulki, zatrzymają potrzebne ciepło.

 

Przygotuj się na zimowe szaleństwo! Doradzamy, co zabrać na narty

 

Wyposażenie na skitury

Część osób decyduje się także na bardziej wymagającą formę aktywności, jaką jest skituring. Miłośnicy tego rodzaju sportu doceniają w nim przede wszystkim wolność przy wyznaczaniu własnych ścieżek czy niekorzystanie z wyciągów narciarskich. Wybierając się na tzw. skitury, wciąż musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Duża ilość fanów sportów zimowych i ich rosnąca popularność sprawiły, że z łatwością znajdziesz ogromny wybór odzieży skiturowej. Poza wcześniej wspomnianymi cechami możemy zaopatrzyć się w modele kurtek i spodni, które będą wyróżniać się także elementami odblaskowymi, dzięki czemu wędrując nowymi ścieżkami, pozostaniesz dobrze widoczny. Niektóre marki oferują także specjalistyczne systemy zabezpieczające. Umieszczona w odzieży technologia w razie wystąpienia zagrożenia (np. lawinowego) przekaże informacje o Twojej lokalizacji do ratowników. W ten sposób będziesz czuć się znacznie pewniej i przede wszystkim bezpiecznie. 

 

Nieodłączny element wyposażenia na skitury stanowią także foki. Są to specjalistyczne nakładki, które umieszcza się pod nartami, dzięki czemu znacznie łatwiej jest się poruszać po śliskim śniegu. Jeśli zależy Ci na wygodnym podchodzeniu pod górę, warto sprawdzić foki skiturowe w ofercie Sportano.pl. Należy jeszcze wiedzieć, że ich przyczepność zależy od materiału, z którego zostały wykonane, dlatego zwróć na to uwagę przy wyborze. Wyróżnia się foki nylonowe, moherowe oraz ich mieszankę nylonowo-moherową. Ponadto można zdecydować się na model klejony (tańszy) lub bezklejowy (łatwiejszy do czyszczenia). Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań.

 

Przygotuj się na zimowe szaleństwo! Doradzamy, co zabrać na narty

 

Potrzebne akcesoria

Należy zabrać jeszcze obowiązkowe akcesoria. Rękawice narciarskie zapobiegną odmrożeniu dłoni, których nie można schować do kieszeni. Poza utrzymaniem ciepła, ważne jest, aby rękawice były wodoodporne. Mimo że w danym dniu nie zapowiada się na żadne opady, należy zabezpieczyć się przed śniegiem, z którym będziesz mieć styczność np. po wywróceniu się na śliskiej powierzchni. Kolejną istotną rzeczą do zabrania są gogle narciarskie. Stanowią skuteczną barierę nie tylko przed promieniowaniem UV, ale również zimnym wiatrem i opadami śniegu. Dobra widoczność to podstawa dla zachowania bezpieczeństwa na stoku, dlatego należy zaopatrzyć się w komfortową parę, którą znajdziemy m.in. pod tym adresem https://sportano.pl/narciarstwo/gogle-narciarskie. Skuteczną ochronę twarzy i uszu przed niskimi temperaturami zapewnia również kominiarka, która dla niektórych może okazać się najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcą ubierać szalika i czapki.

 

Komfort termiczny, bezpieczeństwo i wygoda to kluczowe elementy udanej wyprawy w góry. A starannie przygotowane wyposażenie sprawi, że wykorzystasz czas na stoku jak najlepiej, nie martwiąc się o żadne warunki pogodowe.

Related posts

Świnoujście. Wróciła zima – Zobacz plażę i promenadę – VIDEO

Świnoujście. Prognoza pogody w Świnoujściu na dzień 17. stycznia 2024

Zachodniopomorskie – 430 ton soli na utrzymanie dróg