Iskra życia w Świnoujściu: 55 defibrylatorów dla szkół, przedszkoli i miejskich instytucji

Iskra życia w Świnoujściu: 55 defibrylatorów dla szkół, przedszkoli i miejskich instytucji

Iskra życia w Świnoujściu: 55 defibrylatorów dla szkół, przedszkoli i miejskich instytucji

W ramach zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego „Iskra życia” miasto Świnoujście zakupiło 55 defibrylatorów wraz z akcesoriami. Teraz trafią m.in. do przedszkoli, szkół, bibliotek oraz miejskich autobusów. Znajdą się również na wyposażeniu OSiR Wyspiarz, Żeglugi Świnoujskiej i muzeum.

Koszt 55 defibrylatorów wraz z akcesoriami wyniósł 394 086,75 zł. W każdym zestawie znalazły się baterie, szafki, torby transportowe, instrukcje obsługi oraz tablice z oznaczeniami. Projekt zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego w roku 2022. Defibrylatory trafiły dziś do miejskich placówek i instytucji: przedszkoli, szkół, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Komunikacji Autobusowej, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Żeglugi Świnoujskiej, Miejskiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
– Dotąd miasto dysponowało w swoich placówkach siedmioma defibrylatorami AED, teraz dostęp do urządzeń ratujących życie będzie w Świnoujściu łatwiejszy – mówi Paweł Sujka, Zastępca Prezydenta Świnoujścia. – Zakup AED ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców miasta szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Przywrócenie w ciągu 4 minut akcji serca może uchronić poszkodowanego od nieodwracalnych zmian w mózgu, a użycie AED w ciągu 2 minut od zatrzymania pracy serca – zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie o 70 procent. Automatyczny defibrylator jest prosty w użyciu i mogą go obsługiwać osoby, które nie mają wykształcenia medycznego.
Około 200 pracowników placówek, które otrzymają defibrylatory, zostanie przeszkolonych z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz zasad korzystania z defibrylatora AED. Umowa na przeprowadzenie szkoleń została zawarta w trybie konkursowym ze świnoujskim stowarzyszeniem WINKIDS. Koszt szkolenia to 19 800 zł. Pomysłodawcą projektu „Iskra życia” jest radny Jarosław Włodarczyk.
Dodatkowo, podczas spotkania z władzami miasta, młodym uczestnikom projektu „Ratujemy ucząc” zrealizowanego w ramach budżetu obywatelskiego 2022, wręczono uprawnienia ratownicze i podziękowania.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Related posts

Dzień dobry Świnoujście

Świnoujście, plaża, promenada, palmy – Kto może nad morze !! Zapraszamy do Świnoujścia

Ostrzeżenie o burzach dla Pomorza Zachodniego – 10 powiatów w tym Świnoujście