DODATEK WĘGLOWY I INNE ŚWIADCZENIA W MOPR – INFORMACJE, NR TELEFONÓW

0 comment

DODATEK WĘGLOWY I INNE ŚWIADCZENIA W MOPR – INFORMACJE, NR TELEFONÓW

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu Dział Świadczeń Rodzinnych informuje, że obsługa spraw dotyczących:

– świadczeń rodzinnych (w tym świadczenia Bon Wyspiarza Seniora),
– świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
– dodatku osłonowego,
– dodatku węglowego,
– świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

w pokojach 216, 218, 222B,
telefony 91 32 25 480, 91 32 25 465, 91 32 25 466 w godzinach 8:00 do 15:00.

W pozostałych sprawach należy kontaktować się z pracownikiem w pokoju nr 215 telefon 91 32 25 467.

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022r., albo po tym dniu – w przypadku nowych głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Zatem osoby, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego (np. ekogroszek, brykiet lub pelet) mogą składać wnioski o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy ma charakter świadczenia socjalnego, dlatego nie będzie on objęty podatkiem dochodowym, ani nie będzie podlegał egzekucji.

Dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego wynosi 3 000 złotych.

Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po preferencyjnej cenie.

W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych prowadzonych pod tym adresem.

W przypadku gdy wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mającego ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy. Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Dodatek węglowy nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych, źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dodatek przyznawany w przypadku gdy główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, lub innym rodzajem biomasy, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG lub olejem).

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć najpóźniej do 30 listopada 2022 roku. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.

Dodatek węglowy wypłaca się w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Informacja o przyznaniu dodatku węglowego będzie przesyłana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku węglowego, istnieje możliwość odebrania informacji o przyznaniu dodatku węglowego od organu do którego został złożony wniosek. Nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku węglowego nie wstrzymuje wypłaty tego dodatku.

Wnioski można składać:

· w formie papierowej:

– osobiście do pojemnika na dokumenty Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu usytuowanego na parterze budynku przy ulicy Dąbrowskiego 4, w godzinach pracy MOPR (7:30 – 15:30)

– drogą pocztową na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Dąbrowskiego 4, 72-600 Świnoujście

· elektronicznie: z wykorzystaniem platformy ePUAP – adres skrytki: /MOPR/Skrytka ESP

Druk wniosku i niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPR pok. 215, nr tel. 91 32 25 467.

Więcej informacji o dodatku węglowym znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska: www.gov.pl/web/klimat/dodatek-weglowy


Świnoujście

Zobacz więcej - Polecamy

Leave a Comment

5 × jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:

Wyłącz program blokujący reklamy

Używasz programu blokującego reklamy - Wyłącz go jeżeli chcesz odpadać tą witrynę Redakcja Świnoujście w sieci
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGZXN3aW5vdWpzY2llJndpZHRoPTQ1MCZsYXlvdXQmYWN0aW9uJnNpemUmc2hhcmU9dHJ1ZSZoZWlnaHQ9MzUmYXBwSWQiIHdpZHRoPSI0NTAiIGhlaWdodD0iMzUiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE7IHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZTsgd2ViLXNoYXJlIj48L2lmcmFtZT4=