Enzymy trawienne – dlaczego są takie ważne?

Enzymy trawienne – dlaczego są takie ważne?

Wszystkie substancje odżywcze, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem muszą zostać strawione. Oznacza to, że ich cząsteczki są rozbijane na mniejsze. Dzięki temu mogą zostać wchłonięte. Niezbędne w tym procesie są enzymy trawienne. Sprawdź, co to jest i jakie są rodzaje enzymów trawiennych.

Enzymy trawienne – rola

Enzymy trawienne to specjalne złożone białka, które są obecne w układzie pokarmowym człowieka. Ich rolą jest katalizowanie procesów rozkładu substancji odżywczych na prostsze formy. Odbywa się to poprzez rozkład ich wiązań. W efekcie z dużych cząsteczek powstają mniejsze. Dzięki enzymom trawiennym składniki pokarmowe – tłuszcze, węglowodany, białka – mogą zostać wchłonięte w jelitach i wraz z krwią dotrzeć do wszystkich komórek ciała, gdzie są następnie wykorzystywane w ważnych procesach życiowych.

Gdzie produkowane są enzymy trawienne?

Enzymy trawienne produkowane są w organizmie człowieka. Odpowiadają za to gruczoły trawienne, należące do układu pokarmowego. Są to:

  • ślinianki – produkcja amylazy ślinowej,
  • gruczoły żołądkowe – produkcja pepsyny, lipazy żołądkowej i podpuszczki,
  • trzustka – produkcja lipazy trzustkowej, amylazy trzustkowej, nukleazy, trypsyny, karboksypeptydazy,
  • gruczoły jelitowe (jelito cienkie) – produkcja sacharazy, maltazy, laktazy, karboksypeptydazy, aminopeptydazy.

Pokarm przechodzący przez przewód pokarmowy jest stopniowo trawiony w każdym jego odcinku. Proces ten zaczyna się już w jamie ustnej.

Podział enzymów trawiennych

Wyróżnia się:

  • enzymy proteolityczne – trawienie białek (m.in. trypsyna, pepsyna),
  • enzymy amylolityczne – trawienie węglowodanów (m.in. amylaza ślinowa),
  • enzymy lipolityczne – trawienie tłuszczów (m.in. lipaza żołądkowa),
  • nukleazy – rozpad kwasów nukleinowych (m.in. nukleazy trzustkowe).

 

Wszystkie enzymy trawienne są tak samo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i organizmu człowieka.

Jak uzupełnić enzymy trawienne?

Zdarza się, że dochodzi do obniżenia poziomu enzymów trawiennych. Dzieje się tak m.in. pod wpływem chorób, niezdrowego trybu życia, a także starzenia się organizmu (np. u części osób wraz z wiekiem pojawia się nietolerancja laktozy spowodowana zatrzymaniem wydzielania laktazy). Oznaką tego mogą być różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także niedobory witamin, spadek wagi lub osłabienie. Enzymy można uzupełnić poprzez stosowanie zdrowej diety. Pomocne mogą być także suplementy diety zawierające naturalne enzymy pochodzenia roślinnego lub mikrobiologicznego.

Related posts

Czy kupowanie followersów się w ogóle opłaca?

Przegląd największych statków kontenerowych na świecie

Wynajem powierzchni handlowych – dlaczego warto skorzystać z usług doradców?