Strona główna » Jakie odżywki i suplementy diety dla sportowców dają szybkie efekty? Czy zdrowa żywność nie wystarczy?

Jakie odżywki i suplementy diety dla sportowców dają szybkie efekty? Czy zdrowa żywność nie wystarczy?

by Świnoujście w sieci

Jakie odżywki i suplementy diety dla sportowców dają szybkie efekty? Czy zdrowa żywność nie wystarczy?

Kupując odżywki i suplementy diety dla sportowców oczekujemy rewolucyjnych rezultatów, najlepiej odczuwalnych już w ciągu pierwszych 24h. Czarów nie ma i kreatyna, spalacz tłuszczu czy aminokwasy bcaa nie uczynią Cię superbohaterem, warto jednak sprawdzić które z produktów, dostępnych coraz częściej w sklepach internetowych z wysyłką, dają realne możliwości.

Czym są suplementy diety?

W myśl przepisów prawa za suplement diety uznać można preparat, który stanowi element uzupełniający dietę. Co istotne – jest to produkt spożywczy, a więc żywność. Jego zadaniem jest uzupełnienie diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje wykazujące efekt fizjologiczny na organizm. Elementem koniecznym jest by suplementy były jasno oznakowane, na ich etykietach musi pojawiać się wzmianka o tym, że nie mogą stanowić substytutu zróżnicowanej diety. Producent musi zapewnić formę suplementu umożliwiającą dawkowanie – stąd też na rynku spotkacie pigułki, tabletki, drażetki, kapsułki, proszki, żele, płyny, batony i inne formy.

Jakie jest zadanie suplementów diety?

Głównym zadaniem suplementacji jest, wspomniane wyżej, uzupełnianie diety, istnieje jednak także pewna grupa suplementów, dedykowanych szczególnie sportowcom, mająca za zadanie poprawiać/przyspieszać uzyskiwane przez nich rezultaty. Główne pole zainteresowań koncentruje się wokół poprawy przyrostów masy mięśniowej, wzroście siły, wytrzymałości lub ograniczeniu/uzupełnieniu strat wynikłych z intensywnej aktywności – kalorii, węglowodanów, białek i elektrolitów.

Coraz popularniejsze stają się także suplementy mające wspierać uzyskanie szczupłej sylwetki – tzw. spalacze tłuszczu (fat burnery) oraz środki z kategorii beauty, mające wspierać uzyskanie zdrowych włosów, skóry i paznokci – jednak ich skuteczność jest bardzo różna, często na poziomie placebo…

Co o tempie działania mówią badania naukowe?

Reklamy potrafią wywrzeć znamienny efekt na konsumenta. Co prawda, ze względu na normalizację prawną rynku żywieniowego, przekłamań i półprawd dotyczących odżywek i suplementów diety jest zdecydowanie mniej, wciąż jednak zbyt często wierzymy w ich magiczną moc i szaleńcze tempo działania. Tymczasem o skuteczności działań suplementacyjnych  możemy mówić w perspektywie wielu tygodni i miesięcy, a nie, jak byśmy sobie tego życzyli, dni lub godzin… Nie tyczy się to oczywiście wszystkich składników – przykładowo kofeina swój potencjał pobudzający i sportowy pokazuje już w paręnaście minut po przyjęciu, porcja koncentratu białka serwatki dostarcza aminokwasów zaraz po wypiciu., podobnie witaminy i minerały- “są w nas” od razu – jednak jakiż to “efekt”? Uzupełnienie niedoborów witaminowo-mineralnych, czy poprawa odżywienia białkowego wymaga czasu, uzyskanie zauważalnej poprawy przyrostów mięśniowo-siłowych dzięki kreatynie – podobnie.

Czy wszystkie suplementy są skuteczne?

Och, jakże pięknie by było by każdy cel treningowy uzyskiwany był szybciej dzięki jakimkolwiek suplementom – siłowy, wytrzymałościowy, sylwetkowy, zdrowotny etc… Niestety – takie podejście możemy włożyć między bajki. Żaden zapis prawny nie obliguje producenta do sprzedaży skutecznych suplementów diety. Mają być one bezpieczne, możliwe do dawkowania, dobrze oznaczone i etykietowane. Nigdzie nie zapisano, że mają “pomagać” na cokolwiek – w związku z czym znaczna część nie pomaga. Jak więc sprawdzić co działa? Przede wszystkim to czego może Ci brakować. Jesz za miało białka? Odżywka białkowa (np. WPC) może pomóc jako dodatkowa porcja pełnowartościowych protein, szukasz środków ergogenicznych? Kieruj się listą A Australijskiego Instytutu Sportu. 

Czy zdrowa żywność nie zapewni mi odpowiednich składników odżywczych?

Nie zawsze! Istnieją rekomendacje suplementacyjne dla witaminy D dla wszystkich, a także DHA, wit D, kwasu foliowego i jodu dla ciężarnych – w tym przypadku suplementacja jest obligatoryjna!

Magiczny zachód w Świnoujściu


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

4 + 20 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW