Jak dobrać garnitur do okazji – 5 przydatnych tipów

Garnitur jest strojem, jaki powinien posiadać każdy mężczyzna. Jedni chodzą w garniturze regularnie inni jedynie wtedy, kiedy zobowiązują do tego wyjątkowe okoliczności. Czy zawsze można nosić ten sam model?

Okazji, podczas których można lub nawet trzeba nosić garnitur, jest sporo. Oznacza to, że nawet jeśli nie wkładamy go na co dzień, to musimy mieć na niego miejsce w szafie. Ponieważ producenci renomowanych garniturów proponują nam przeróżne modele, pojawia się pytanie, czy każdy z nich jest równie uniwersalny? Jak dobrać model do okazji?

  1. Poziom formalności wydarzenia

To najważniejsza rzecz podczas wyboru garnituru. Na bardzo oficjalne wieczorne wyjścia możemy założyć garnitur czarny, ale nie będzie on dobrą propozycją na uroczystość rodzinną jak komunia albo jako strój do pracy. Wtedy sprawdzą się również eleganckie, ale jednak mniej formalne garnitury. Jeśli nie jest to bardzo oficjalne wydarzenie, to możemy nawet założyć garnitur w nieszablonowym kolorze albo we wzory, jak krata.

  1. Pora dnia i roku

Jedną z podstawowych kwestii, na jakie zwraca się uwagę, to kiedy wydarzenie będzie się odbywać. Wieczorami, a także jesienią i zimą chodzi się w garniturach ciemniejszych. Jednak nie pasowałyby do aury letniego dnia. Z tego względu wiosną i latem chodzimy w garniturach jaśniejszych. Poza tym latem koncentrujemy się na modelach cieńszych, natomiast zimą na tych, które zapewnią komfort cieplny.

  1. Sprawdź, co jest na zaproszeniu

Nie zawsze, ale zdarza się, że organizator wydarzenia daje podpowiedzi co do tego, jak należy się ubrać. Szczególną uwagę zwróćmy na to, czy na zaproszeniu pojawia się sformułowanie „white tie” albo „black tie”. W pierwszym przypadku wymaga się nie tradycyjnego garnituru a fraka. Z kolei pojęcie „black tie” oznacza, że musimy przyjść w smokingu.

  1. Stawiaj na klasykę

Jeżeli mamy wątpliwości, czy dany model jest odpowiedni lub nie chcemy kupować kilku garniturów, to koncentrujmy się na modelach o klasycznym kolorze i kroju. Takie ubrania zawsze są na czasie i można je nosić na większość okazji. Za najbardziej uniwersalne uważa się modele w odcieniach granatu i szarego. Możemy je założyć do biura, na wesele i inne wydarzenia.

  1. Jakość materiału liczy się zawsze

Bez względu na to, jakie czeka nas wyjście, musimy iść w garniturze wysokiej klasy i pasującym do naszej sylwetki. Garnitury z włókien sztucznych i słabszej jakości są tańsze, więc w dalszym ciągu są mężczyźni, którzy się na nie decydują. Niestety po założeniu niejednokrotnie zaburzają proporcje sylwetki, źle się układają, gniotą i nie wyglądają zbyt estetycznie. Dlatego też stawiamy tylko na modele z wysokiej jakości wełny. Samo ubranie musi pasować do naszej figury. Liczy się szerokość klap, długość marynarki, rękawów i nogawek spodni. Ważna jest też szerokość marynarki, by nie była ani zbyt szeroka, ani zbyt opięta. Dobrej jakości garnitury, które są dopasowane do męskiej sylwetki znajdziemy w sklepie Lancerto  https://www.lancerto.com/pl/odziez/garnitury.html.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News