Przebudowa Teatru Letniego zakończona. Za nami odbiory, obiekt przekazany jest już do użytkowania i czeka na pierwszych gości.

W zakres prac związanych z przebudową wchodziło m.in. rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przeprowadzono renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego. Na obiekcie zainstalowany został ponadto zaawansowany system scenotechniki. To iluminacja obiektu, dodatkowe oświetlenie oraz wciągarki umożliwiające szybki montaż scenografii, oświetlenia czy nagłośnienia.

Inwestycja w liczbach

Wbito 246 pali o łącznej długości około 1700 mb.;
Wylano około 2000 m3 betonu;
Widownię wykonano z 540 płyt prefabrykowanych;
Deski, z których wykonano ławki mają łączną długość 80 000 mb.;
Membrana dachowa ma powierzchnię 4200 m2;
Kubatura proscenium wynosi 2 700 m3;
Powierzchnia proscenium to około 550 m2;
Powierzchnia estrady to 750 m2;
Konstrukcja dachu waży 400 ton i składa się z 2500 elementów;
Podpory pod dach mają wagę 350 ton;
Zainstalowano około 1200 opraw oświetleniowych;
Kable elektryczne mają długość około 60 km;
Zainstalowano 70 wciągarek.

O Teatrze

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Przebudowę rozpoczęto latem 2020 roku.

Wykonawcą była firma Adamietz Sp. z o.o. Nadzór nad realizacją sprawował Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin.

*Fot. Urząd Miasta Szczecin

Piotr Zieliński

Rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News