Przetasowana na podium 1 Ligi

Załoga Rockstars Racing pokazała swoją nową odmianę deklasując rywali w drugiej rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Podium sensacyjnie skompletowały załogi Kościańskiego Klubu Żeglarskiego i Stowarzyszenia PPJK, a faworyzowane załogi Lubelskie YKP Lublin i HRM Racing nie miały go w zasięgu na żadnym etapie regat.
Pierwsza runda 1 Ligi potwierdziła hipotezy ekspertów. Wchodzące z kwalifikacji załogi Lubelskie YKP Lublin i Rockstars Racing oraz odświeżona załoga HRM Racing prezentowały pewną i bezpieczną żeglugę. Przewaga w zakresie prędkości i techniki prowadzenia jachtu nie pozwalała myśleć, że druga runda zakończy się innym rezultatem.
Komisja Regatowa pod wodzą Mai Szafarzyńskiej ponownie stanęła przed trudnym zadaniem. W sobotę Gdynia przywitała zawodników najpierw silnym wiatrem, potem ulewnym deszczem, a na koniec zupełnym brakiem wiatru, który spowodował, że pierwsze wyścigi ruszyły z godzinnym opóźnieniem. Rockstars Racing z Aleksem Michalskim ze sterem objęło prowadzenie po drugim wyścigu regat i nie oddało go aż do końca. Problemy mieli inni faworyci. Lubelskie YKP Lublin Tymona Sadowskiego rozpoczęło regaty od ostatniego miejsca w pierwszym wyścigu, a HRM Racing z Gustawem Micińskim za sterem nie mogło znaleźć swojego rytmu w nowym składzie. Świetnie w trudnych warunkach spisywała się załoga Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej. W ścisłej czołówce utrzymywały się załogi Interdoor UKS Navigo oraz Polsporty Sailing.

Niedzielne wyścigi wystartowały zgodnie z planem, ale warunki wiatrowe wcale nie okazały się łatwiejsze. Tym razem to Aleks Michalski rozpoczął dzień od problemów, zaliczając siódme miejsce w pierwszym wyścigu. Rockstarsi jednak błyskawicznie pozbierali się po wpadce i w pozostałych wyścigach zbudowali imponującą przewagę 13 punktów nad drugim miejscem i 20 nad trzecim. Sensacyjne rozstrzygnięcia miały miejsce w dalszej części tabeli. Najdotkliwiej ucierpiała załoga ze Środy Wielkopolskiej spadając z trzeciego na ósme miejsce. Lubelskie YKP Lublin dalej nie wygrywało wyścigów, a załoga UKS Navigo pływała równo, ale na przeciętnym poziomie. Swoją szansę w takiej sytuacji wyczuły załogi dotychczas znajdujące się w drugiej części tabeli. Wpadki faworytów najpewniej wykorzystała załoga Kościańskiego Klubu Żeglarskiego ze sternikiem Danielem Sokołowskim. Fenomenalną wspinaczkę w tabeli aż na trzecim miejscu zakończyła załoga Stowarzyszenia PPJK prowadzona przez Michała Brzozowskiego. Pomimo falstartu świetnie szóste miejsce po pierwszym dniu obroniła załoga Ocean Challenge Yacht Club Barbary Mrozowicz.
Miejsca w strefie spadkowej w obu rundach powtórzyły załogi Etisoft 2KMM Sailing Team oraz Laserów Zegrze, co sprawia że szansa na ich utrzymanie na tym poziomie rozgrywek znacząco zmalały. Kolejna runda 1 Ligi odbędzie się dniach 20-21 sierpnia w Szczecinie na wodach jeziora Dąbie.
Wyniki 2. rundy 1 Ligi:
Rockstars Racing – 23 pkt
Kościański Klub Żeglarski – 36 pkt
Stowarzyszenie PPJK – 43 pkt
Interdoor UKS Navigo – 43 pkt
Polsporty Sailing – 45 pkt
Ocean Challenge Yacht Club – 47 pkt
Lubelskie YKP Lublin – 47 pkt
Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 49 pkt
HRM Racing – 51 pkt
Yacht Club Sopot 2 – 54 pkt
MKS Marina Niesulice – 58 pkt
Slava Racing – 60 pkt
Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 60 pkt
PŻKS Dżygit Białystok – 62 pkt
UKS Albatros Wolin – 74 pkt
Grupa Regatowa Powidz – 75 pkt
Lasery Zegrze – 78 pkt
Etisoft 2KMM Sailing Team – 89 pkt
Klasyfikacja generalna 1 Ligi po dwóch rundach:
Rockstars Racing – 34 pkt
Interdoor UKS Navigo – 30 pkt
Lubelskie YKP Lublin – 30 pkt
HRM Racing – 27 pkt
Kościański Klub Żeglarski – 26 pkt
Polsporty Sailing – 26 pkt
Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 24 pkt
Yacht Club Sopot – 23 pkt
Stowarzyszenie PPJK – 21 pkt
Ocean Challenge Yacht Club – 17 pkt
PŻKS Dżygit Białystok – 15 pkt
Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 14 pkt
Grupa Regatowa Powidz – 14 pkt
Slava Racing – 13 pkt
UKS Albatros Wolin – 11 pkt
MKS Marina Niesulice – 9 pkt
Lasery Zegrze – 4 pkt
Etisoft 2KMM Sailing Team – 4 pkt
Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise, Nowy Sztynort i Gdynia Sailing Days.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development, Freixenet i Polski Związek Żeglarski (Organizator Gdynia Sailing Days 2022).
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
Regaty Gdynia Sailing Days odbywają się dzięki:
Polski Związek Żeglarski – Organizator GSD/ Gdynia Sailing Days 2022;
Miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Sportu – Partner Strategiczny GSD 2022;
PGE Polska Grupa Energetyczna – Partner Główny PZŻ sezonu 2022.

#plz #ligazeglarska #ocs #mocwiatru

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News