Sprawdzenie VIN pojazdu nic nie kosztuje, a może uchronić Cię przed utratą pieniędzy. Przekonaj się sam

Jesteś bliski nabycia używanego samochodu? Zadbaj o to, aby ten zakup okazał się dla Ciebie korzystny i bezpieczny. Niestety używane pojazdy bywają obarczone wadami i usterkami. Wciąż zdarzają się także nieuczciwe praktyki sprzedających, takie jak cofanie licznika czy zatajenie niejasnego stanu prawnego pojazdu. Jak się przed tym uchronić? Najskuteczniejszą, a przy tym najprostszą metodą jest sprawdzenie numeru VIN. Pod tym symbolem kryje się wiele istotnych informacji.

Sprawdzenie auta po VIN – jest proste, a może uchronić od zakupu bubla

Numer identyfikacyjny pojazdu (vehicle identification number), czyli właśnie VIN to unikalny symbol, który jest nadawany każdemu wyprodukowanemu samochodowi. Przed zakupem auta warto poprosić sprzedającego, aby Ci go udostępnił. Po co to robić? Ponieważ znając VIN, zyskujesz dostęp do wielu ważnych informacji. Możesz sprawdzić w ten sposób:

  • dane techniczne pojazdu,
  • rok produkcji,
  • wszystkie akcje serwisowe,
  • zdjęcia samochodu,
  • fabryczne wyposażenie pojazdu,
  • historię sprzedaży,
  • stan prawny samochodu (na przykład to, czy nie figuruje w bazie aut kradzionych).

Niepozorne 17 znaków kryje więc w sobie bardzo dużo cennych danych. Jeśli właściciel nie chce podać Ci numeru VIN, powinno to obudzić Twoją czujność. Możesz jednak samodzielnie postarać się go znaleźć – nawet nie mając w ręku dowodu rejestracyjnego.

Zadajesz sobie pewnie pytanie: „gdzie znajdę numer VIN?”. Ten symbol to także numer nadwozia, dlatego jest umieszczany na elementach stałych każdego pojazdu. Jego lokalizacja mogą się różnić w zależności od marki i modelu auta, jednak najczęściej numer VIN znajduje się po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub po prostu na pierwszych drzwiach samochodu, desce rozdzielczej czy na stopniach wejściowych, zawsze jest też umieszczony na tabliczce znamionowej.

Sprawdzenie VIN jest możliwe za pośrednictwem strony internetowej autoDNA. AutoDNA to główny, międzynarodowy rejestr danych o pojazdach używanych. Zawiera miliardy rekordów na temat historii pojazdów, napraw, szkód, przeglądów, przebiegów oraz archiwalnych zdjęć.

Raport historii pojazdu, który możesz tam zamówić, to niewielki wydatek, który może uchronić Cię od kupna auta bezwartościowego lub tak zwanego samochodu cytryny, które kryje w sobie niewidoczne na pierwszy rzut oka wady i usterki.

Sprawdzenie VIN – jak i gdzie to zrobić? Lider branży autoDNA radzi

Raport VIN możesz zamówić w kilku miejscach, jednak nie wszędzie będzie to tak obszerny zbiór informacji, jak na stronie autoDNA. Podstawowym miejscem, gdzie można znaleźć historię pojazdu, jest rządowa strona CEPiK, czyli instytucji gromadzącej dane na temat samochodów i kierowców.

Możesz zweryfikować tam auto po numerze VIN zupełnie bezpłatnie, jednak otrzymasz jedynie podstawowe informacje. Korzystając natomiast z usługi sprawdzenia VIN na stronie autoDNA, zyskujesz znacznie więcej. Masz dostęp do bazy danych od lidera w branży — dostawcy raportów historii pojazdów używanych z Europy i USA specjalizującego się w weryfikacji historii pojazdów.

Jeśli zdecydujesz się dodatkowo skorzystać z raportu VIN, otrzymasz dostęp do informacji z wielu niezależnych źródeł z całego świata! Raporty zawierają szczegółowe dane, w tym prawdziwy przebieg, opis działań serwisowych i wiele innych.

Dlaczego sprawdzenie VIN przed zakupem jest takie ważne?

Sprawdzenie auta przy wykorzystaniu dekodera VIN jest niezwykle proste. Kupując samochód używany, zawsze warto skorzystać z tej opcji, ponieważ można w ten sposób uchronić się przed wieloma komplikacjami. Mowa nie tylko o zamaskowanych istotnych wadach czy usterkach, ale również o dalszych konsekwencjach, np. prawnych, związanych z zakupem auta niewiadomego pochodzenia. Jeśli np. auto figuruje w bazie pojazdów skradzionych, możesz narazić się na problemy, mimo że nic o tym nie wiedziałeś. Takiej informacji nie znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym ani w karcie pojazdu. Kupując używany samochód, zawsze warto sięgnąć nieco głębiej – na początek sprawdzając pojazd na podstawie numeru VIN. Gotowy raport autoDNA otrzymasz w cenie, jaką normalnie płacisz za dobrą kawę i ciastko w kawiarni. Czy warto zatem ryzykować, wydając dużą kwotę w ciemno?

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News