Strona główna » Świnoujście – Francuska fregata FS „Latouche-Treville” w świnoujskim Porcie Wojennym

Świnoujście – Francuska fregata FS „Latouche-Treville” w świnoujskim Porcie Wojennym

by Daniel SZYSZ

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” w świnoujskim Porcie Wojennym

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest to druga sojusznicza wizyta w ostatnim czasie. Niespełna kilkanaście dni temu w Świnoujściu gościł bowiem Stały Zespół Sił Morskich NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Maritime Group 1, SNMG1).

Francuska fregata o numerze burtowym D-646, jedyna typu Georges Leygues pozostająca w aktywnej służbie, kontynuuje swoją misję na Morzu Bałtyckim od marca bieżącego roku. Najprawdopodobniej jest to ostatnia misja tego okrętu na północnych akwenach Europy, przed planowanym przez Marine Nationale (Marynarka Wojenna Francji) wycofaniem okrętu z eksploatacji. Sympatykom tematyki marynistycznej okręt znany jest ze sztormowych ujęć z francuskiego filmu dokumentalnego „Oceans” reżyserii Jacques’a Perrin.

Po zacumowaniu okrętu, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin przyjął francuską delegację na czele z dowódcą okrętu komandorem Nicolasem Geffardem. W trakcie wizyty na terenie Portu Wojennego przebywał również pułkownik Jérôme Mallard, Attaché Obrony z Ambasady Francji w Polsce.

„Wizyty okrętów państw NATO w świnoujskim Porcie Wojennym to świadectwo siły naszych stosunków z sojusznikami i partnerami zarówno z basenu Morza Bałtyckiego ale również spoza niego. Jest to również demonstracja wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie.” – komandor Włodzimierz Kułagin, Dowódca 8.FOW.

Tego rodzaju wizyty świadczą o gotowości Francji do współdziałania z jednym ze swoich największych sojuszników w basenie Morza Bałtyckiego, jakim niewątpliwie jest Polska. Współpraca wszystkich członków NATO przekłada się na wspólne dążenie do wzmocnienia interoperacyjności oraz zdolności do prowadzenia skoordynowanych działań i zagwarantowania bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego, jako strategicznego obszaru morskiego.

W trakcie wizyty Francuzi będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką służby w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, infrastrukturą świnoujskiego Portu Wojennego, uzupełnić zapasy i wypocząć po okresie intensywnych szkoleń na morzu. Świnoujscy marynarze sprawdzą się także z francuskim kolegami w sportowej rywalizacji. Reprezentacja 8.FOW zmierzy się z załogą FS „Latouche-Treville” w meczu piłki nożnej.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski
Zdjęcia: Sekcja Prasowa 8.FOW

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dziewięć + 19 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.