Strona główna » W Sopocie startuje kolejny sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.

W Sopocie startuje kolejny sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.

by Świnoujście w sieci

W Sopocie startuje kolejny sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Polska Liga Żeglarska rozpocznie tegoroczne zmagania regatami kwalifikacyjnymi do 1 Ligi. Zainteresowanie ligowym formatem rośnie z sezonu na sezon, więc po raz kolejny koniecznym jest organizacja kwalifikacji. Pełna stawka 18 zespołów zmierzy się o 4 miejsca premiowane awansem do 1 Ligi, a pozostałe w nadchodzącym sezonie zmierzą się w nowopowstałej 2 Lidze.
W dniach 23-24 kwietnia, w „Koloseum polskiego żeglarstwa” na wodach wokół sopockiego molo zmierzy się 18 zespołów klubowych z całej Polski. Powalczą o dołączenie do 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej, gdzie już czeka 10 klubów pozostałych na tym poziomie po ubiegłorocznej rywalizacji oraz 4 kluby, które spadły z Ekstraklasy.
Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu. 9 jednakowych i gotowych do regat jachtów jest dostarczanych i serwisowanych przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21.
Choć można wyróżnić faworytów do awansu, to poziom zgłoszonych załóg jest bardzo wyrównany. Kibice z pewnością mogą spodziewać się awansu po załodze Lubelskie – YKP Lublin, którą jako sternik poprowadzi mistrz Ekstraklasy z sezonu 2016 Tymon Sadowski, a rolę taktyka przyjmie Magdalena Kwaśna, ubiegłoroczna Olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial. Kolejną załogą liczącą na szybką przeprawę do 1 Ligi jest Rockstars Racing prowadzone przez Aleksa Michalskiego. Młody skład doświadczony już w wielu regatach ligowych w tym sezonie zapowiada nie tylko przejście przez kwalifikacje, ale też awans do Ekstraklasy na koniec sezonu.
Pozostałych faworytów trudno wytypować. Na pewno groźne będą załogi mogące trenować na swoich prywatnych jachtach RS21, co znacznie ułatwia przygotowania do sezonu. Polsporty Sailing i Slava Racing to nowe projekty na ligowej scenie, ale posiłkujące się doświadczonymi żeglarzami. Doświadczenie może stać również po stronie załogi Etisoft Sailing Team, która w zeszłym roku do ostatnich wyścigów walczyła o utrzymanie w Lidze. Na awans do 1 Ligi liczą też z pewnością załogi doświadczone w startach w klasach Micro, Delphia i 505, czyli Flota Online Jacht Klub Wielkopolski, Inex Green Micro Class, YKP Warszawa, KŻ Auto Podlasie i KŻ Hals Gostynin.
Lista startowa Kwalifikacji do 1 Ligi PLŻ:
Etisoft Sailing Team
SKŻ Powidz
Inex Green Micro Class
Polsporty Sailing
Flota Online Jacht Klub Wielkopolski
Lubelskie YKP Lublin
KŻ Hals Gostynin
Rockstars Racing
Slava Racing
YKP Szczecin 2
Ocean Challenge Yacht Club 2
YKP Warszawa
KŻ Auto Podlasie
Warszawskie Towarzystwo Regatowe
Lasery Zegrze 2
Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell
Akademia Żeglarstwa w Środzie Wlkp. 2
Grupa Regatowa Powidz 2
Przebieg regaty kwalifikacyjnych będzie relacjonowany na facebookowym profilu Polskiej Ligi Żeglarskiej (https://www.facebook.com/LigaZeglarska) oraz na Żeglarskim Kanale OCS na Youtube (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Euvic, Nissan, Efaflex, Yachting Paradise.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska.
Partnerami Ligi są: Miasto Sopot, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin, RS Sailing i Polski Związek Żeglarski.
Partnerami medialnymi regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl i Prestiż Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Maciej Cylupa

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

17 + 7 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW