NIETRZEŹWI, BEZ UPRAWNIEŃ SPRAWCAMI ZDARZEŃ DROGOWYCH.

Niestety, mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę oraz trzeźwość za kierownicą, funkcjonariusze nadal interweniują wobec kierowców pod działaniem alkoholu. W miniony Wielkanocny weekend policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących, którzy byli sprawcami zdarzeń drogowych, ponadto nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Do pierwszego zdarzenia doszło w niedzielę wieczorem na drodze wojewódzkiej numer 151. 40-letni kierujący samochodem osobowym, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, po czym uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowały łącznie trzy osoby, dwie z nich zostały przetransportowane do szpitala.
Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 40-letni kierowca miał blisko 1,60 promila alkoholu w organizmie. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec powiatu choszczeńskiego nigdy nie posiadał jakichkolwiek uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Do kolejnego zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem w na drodze powiatowej między miejscowościami Stradzewo a Sulino. Jak ustalili funkcjonariusze, 27-letni kierujący na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, doprowadzając do przewrócenia pojazdu. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, iż kierujący ma ponad 1,68 promila alkoholu w organizmie. Ponadto również nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Pojazdem podróżowały cztery osoby jedna została przetransportowana do szpitala.
Obaj nieodpowiedzialni kierowcy za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości odpowiedzą przed sądem. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto odpowiedzą za kierowanie pojazdem nie posiadając do tego wymaganych uprawnień.
Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku kierującego, który nie posiada uprawień do kierowania pojazdami mechanicznymi, policjant obligatoryjnie sporządza wniosek o ugranie do sądu, a ten może nałożyć grzywnę w kwocie od 1500 do 30 tysięcy złotych oraz orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Złamanie tego zakazu jest już przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Piłeś? Nie jedź! Tylko tyle i aż tyle wymaga się od odpowiedzialnego kierowcy, któremu zdrowie i życie własne oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego nie jest obojętne.

sierż.sztab. Magda Keplin

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News