Na terenie naszego województwa ponownie uaktywnili się oszuści działający metodą „na policjanta”. W ciągu ostatnich dni wyłudzili od starszych osób ponad pół miliona złotych. Seniorze bądź ostrożny! Nie działaj pochopnie pod presją czasu!

Zgłoszone na Policję zdarzenia dotyczą podobnego działania sprawców. Nieznajomy mężczyzna dzwonił do seniorek na telefon stacjonarny podając się za rzekomego policjanta. Pod pretekstem uchronienia ich członków rodziny przed odpowiedzialnością karną za spowodowanie rzekomych wypadków drogowych, wyłudził oszczędności seniorek.
Do pierwszego ze zdarzeń doszło na terenie Polic, tam 82- latka przekazała oszustom 25 tysięcy złotych, chcąc uchronić wnuka przed więzieniem. Natomiast druga sytuacja miała miejsce w Szczecinie. 88-latka przekazała oszustom 28 tysięcy w zamian za „ wykupienie” syna, który miał rzekomo potracić ciężarną kobietę. Do kolejnego zdarzenia doszło na terenie Stargardu, tam do 88- letniej seniorki zadzwonił nieznajomy i podając się za wnuczka seniorki przedstawił podobną historię dotyczącą potrącenia przez niego ciężarnej kobiety. W zamian za uchronienie się od więzienia potrzebne jest mu 20 tys. złotych, po które zgłosi się „ prokurator”. Kobieta przekazała oszustom 14 tys. złotych.
Niestety, jak się później okazało, żadne z opisanych przez nieznajomego mężczyznę zdarzeń nie miało miejsca. O tym, że seniorki zostały oszukane zorientowały się dopiero po fakcie. Kobiety straciły oszczędności swojego życia.
Policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze. Tym razem wykorzystują metodę „na policjanta”. Sprawcy są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność seniorów, ich łatwowierność oraz chęć pomocy bliskim.
Co robić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?
• bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
• Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;
• krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;
• konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;
• nie informuj nikogo o oszczędnościach, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;
• nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
• zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje,
• nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów;
• nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.

Przez pierwsze trzy miesiące br. Policja otrzymała zgłoszenia o 35 przypadkach działania oszustów. 23 seniorów w porę zorientowało się, że mogą stać się ofiarami przestępczego działania sprawców i nie doszło do przekazania pieniędzy. Niestety kolejnych 12, straciło oszczędności swojego życia. Tylko w pierwszym, półroczu 2022 roku oszuści od starszych osób mieszkających na terenie województwa zachodniopomorskiego wyłudzili ponad 622 tyś. złotych.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że rozmówca nie jest prawdziwym funkcjonariuszem zadzwoń na numer 112. Zanim to uczynisz, pamiętaj, aby rozłączyć poprzednią rozmowę. Odczekaj chwilę i dopiero wtedy wykonaj nowe połączenie.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News