Strona główna » Świnoujście – Dziennikarze na budowie tunelu

Świnoujście – Dziennikarze na budowie tunelu

by Daniel SZYSZ

Dziennikarze na budowie tunelu

Budowa wyjść ewakuacyjnych, mrożenie gruntu, układanie konstrukcji prefabrykowanych pod jezdnię i sufit, prace przy układzie drogowym i Budynku Centrum Obsługi – praktycznie w każdym z miejsc na budowie tunelu pod cieśniną Świny prowadzone są intensywne prace. Ich efekty mieli okazję obejrzeć dziennikarze. Na pytania mediów odpowiadali: zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska oraz Inżynier Rezydent Jacek Król reprezentujący konsorcjum SWECO/Lafrenz – nadzorujące budowę.

Budowa wyjść ewakuacyjnych to jedno z największych wyzwań przy budowie tuneli znajdujących się pod wodą. Aby je wykonać, trzeba między innymi przebić się przez obudowę tunelu, co umożliwia zamrożenie gruntu. Od czterech tygodni ten proces trwa przy pierwszym z wykonywanych przejść, w drugim mrożenie rozpoczęło się kilkanaście dni temu. Pierwsza część mrożenia to tzw. mrożenie aktywne, dzięki któremu spadnie temperatura gruntu i zostanie wytworzony szczelny płaszcz mrożeniowy. Po tym będzie możliwe wykonanie wyłomu i rozpoczęcie realizacji konstrukcji wyjść. Ten etap, dla pierwszego wyjścia ewakuacyjnego, powinien rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia, po analizie monitorowanych parametrów mrożenia, która potwierdzi możliwość rozpoczęcia robót konstrukcyjnych.

Świnoujście – Mamy wypowiedź Tuska w sprawie tunelu pod Świną

– Bezpieczeństwo przyszłych użytkowników tunelu jest dla nas najważniejsze – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska. – Jednym z jego ważnych elementów będą wyjścia i drogi ewakuacyjne. Kolejny, to wszystkie systemy bezpieczeństwa, jakie zostaną zamontowane w tunelu.

Podczas konferencji Barbara Michalska mówiła również o terminie oddania do użytku tunelu dla kierowców. – Zgodnie z deklaracją wykonawcy i przedstawianym przez niego aktualnym harmonogramem, ma to nastąpić przed sezonem letnim 2023 roku – dodała Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

Podczas konferencji o aktualnie toczących się pracach mówił również Jacek Król, Inżynier Rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrenz nadzorującego budowę tunelu.

– Oprócz mrożenia gruntu przy budowie wyjść ewakuacyjnych EE1 oraz EE2, uszczelniana jest obudowa tubingowa tunelu. Od strony wyspy Wolin trwa montaż prefabrykatów typu „U” pod jezdnię, filigranów pod konstrukcje płyty poddrogowej oraz prefabrykatów sufitowych dla kanału wentylacyjnego. Rozpoczęto również betonowanie płyty poddrogowej – mówił Jacek Król.

Na wyspie Wolin prace nadal koncentrują się w komorze odbiorczej. Wykonano konstrukcję przejazdową przez komorę odbiorczą, która umożliwia dostawę materiałów do tunelu od strony wyspy Wolin. Na rampie i w tunelu wykonywanym metodą stropową budowane jest odwodnienie korpusu drogi, trwa izolacja kanału technologicznego wraz z uszczelnianiem całej konstrukcji. Budowana jest sieć i uzbrojenie terenu oraz infrastruktury drogowej. Cały czas trwa zagospodarowywanie placu budowy, prace porządkowe i utrzymaniowe. Demontowane i wywożone z placu budowy są elementy systemu STP Stacji Separacji Płuczki.

Powstający pod cieśniną Świny tunel jest jednorurowy. W każdym kierunku będzie po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne około 2 metrów szerokości. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 kilometra długości.

Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

Tunel Świnoujście

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

5 × jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.