Strona główna » Green Ship odebrany ze stoczni

Green Ship odebrany ze stoczni

by Świnoujście w sieci

Zrównoważony rozwój w centrum uwagi – nowa generacja promów TT-Line – Green Ship Nils Holgersson odebrany ze stoczni

Świnoujście, 7 marca 2022 r. – TT-Line, bałtycki armator promowy, który w tym roku obchodzi swoje 60. urodziny, jest pierwszą firmą żeglugową na południowym Bałtyku, która całkowicie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju – od siłowni okrętowej do usług gastronomicznych na statku. Dzisiaj, pierwszy z dwóch zupełnie nowej generacji promów Green-Ships, został dostarczony armatorowi przez stocznię. Jednostka ma do zaoferowania szereg przyszłościowych technologii.

„Zrównoważony rozwój to podstawowy temat przyszłości”, mówi Aneta Wencel, dyrektor zarządzający TT-Line Polska. Ochrona środowiska ma dla firmy kluczowe znaczenie. „Chcemy sprostać tym wyzwaniom i połączyć ekonomikę z ekologią – także, albo przede wszystkim w żegludze”, mówi Aneta Wencel.

Wymagania postawione nowym statkom były wysokie: Zielony Statek Nils Holgersson jest pierwszym promem na południowym Bałtyku, który będzie korzystał z przyjaznego dla środowiska skroplonego gazu ziemnego (LNG), który jest obecnie uważany za najczystsze paliwo okrętowe. Redukcja emisji spalin do atmosfery przez Green Ships jest spektakularna w porównaniu do promów konwencjonalnych: ilość cząstek stałych jest zmniejszona o 93%, tlenku azotu (NOx) o 82%, tlenków siarki (SOx) o 98% w porównaniu z tradycyjnym paliwem okrętowym. Nowe Zielone Statki będą również wyjątkowe pod względem redukcji emisji CO2 do atmosfery. Połączenie znacznie lepszego bilansu emisji LNG, wydajniejszej eksploatacji statków oraz znacznie powiększonej pojemności ładunkowej i pasażerskiej pozwala na poprawę bilansu CO2 nawet o 60 procent.

Oprócz przyjaznego dla środowiska paliwa, na statku zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań technicznych np. energooszczędny system klimatyzacji będzie zapewniał minimalne zużycie energii, a zastosowany system odzysku ciepła z silnika będzie oszczędzał dodatkową energię. Green Ship wyposażony jest tylko w oświetlenie LED, które zmniejsza zużycie energii o 80% i zapewnią dziesięciokrotnie dłuższą żywotność urządzeń. Zoptymalizowana linia kadłuba, w tym specjalnie zaprojektowany dziób, zapewni niskie zużycie paliwa przy zachowaniu profilu prędkości statku. Specjalne uszczelnienia wału z dodatkowymi komorami powietrznymi będą zabezpieczały przed wyciekiem oleju do morza. Na statku będzie zastosowany kompleksowy system zarządzania odpadami i wykorzystywane będą tylko ekologiczne środki i detergenty oraz wykorzystanie plastikowych produktów będzie zminimalizowane, dlatego też kluczowym elementem przy wyborze dostawców jest stosowanie przez nich rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Ponad 90 procent rozwiązań technicznych zastosowanych w nowym Green Ship zostało dostarczonych przez europejskich dostawców. Warto dodać, że na statku zostały zainstalowane 32 stacje ładowania samochodów elektrycznych i nawet w tracie 6-godzinnego rejsu będzie można wygodnie naładować samochody.

Stworzenie zrównoważonego systemu dotyczyło również pracy i życia załogi na statku, jak i usług oferowanych pasażerom na statku, w tym zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności na statku, w tym wykorzystanie lokalnych produktów ze Szwecji, wcześniejsza rezerwacja posiłków (w celu uniknięcia marnowania przygotowanej żywności), stosowanie naczyń wielokrotnego użytku i wprowadzenie ekologicznych produktów w sklepie pokładowym.

Nils Holgersson, pod banderą niemiecką, wyruszy w dziewiczy rejs z Chin do Europy, już za kilka dni. Podróż będzie trwała 36 dni i w tym czasie Green Ship przepłynie 11602 mil morskich z prędkością około 18 węzłów. Załoga promu jest na statku od kilku miesięcy, gdzie przeszła wiele szkoleń, zapoznała się z nowymi technologiami i urządzeniami zainstalowanymi na statku. „Cieszę się, że wszystko się zaczyna i że mogę zabrać do domu naszego nowego Nilsa Holgerssona” – przekazał gotowość do rejsu kapitan Stephan Schipplick.

Dziewicza podróż wiedzie wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki w kierunku Kanału Sueskiego, stąd też zostały podjęte działania przeciwko potencjalnym atakom piratów. Dłuższy postój statku jest planowany w Algeciras, w Cieśninie Gibraltarskiej, celem zatankowania paliwa, odebrania dodatkowego sprzętu i personelu serwisowego oraz przeprowadzenia końcowych testów zainstalowanych urządzeń. Trasa prowadzi dale przez Skagen do Travemünde w Niemczech, skąd planowane jest rozpoczęcie eksploatacji statku pod koniec kwietnia.

TT-Line oferuje sieć najkrótszych połączeń promowych do południowej Szwecji. Linie promowe są obsługiwane przez osiem promów, oferujących do 18 rejsów dziennie, łącząc port w Świnoujściu, porty niemieckie w Rostocku i Travemünde oraz litewski port Kłajpeda z portem w Trelleborgu na południu Szwecji. TT-Line jest liderem na rynku usług promowych pomiędzy Niemcami i Szwecją, łącząc te dwa kraje od 1962r. Od 2014 r. TT-Line operuje z Polski do Szwecji, a od 2018 r. rozwija połączenie pomiędzy Litwą, a Szwecją.

TT-Line od lat wprowadza rozwiązania mające na celu eksploatację statków przyjazną dla środowiska. Wykorzystanie napędu spalinowo-elektrycznego na statkach armatora znacząco wpływa na redukcję emisji spalin do atmosfery. Dzięki nadaniu bardziej opływowych kształtów kadłubom statków i oszczędnemu zużyciu paliwa, “ślady” CO2 są redukowane. TT-Line podjęła decyzję o zainstalowaniu systemu płukania gazów spalinowych (scruber – płuczki) na promie Nils Dacke latem 2014 r. Scruber usuwa SOx i sadze ze spalin. TT-Line wykorzystuje technologię oczyszczania spalin także na promach Nils Holgersson, Peter Pan, Nils Dacke i Marco Polo. W 2018 r. prom Peter Pan został wydłużony o 30 metrów, dzięki czemu emisja zanieczyszczeń na jednostkę frachtową została zredukowana nawet o 25%. „Koncepcja Green Ship (Zielonego Statku)” została rozwinięta przez TT-Line w ostatnich latach i realizuje się w budowie pierwszego promu Green Ship rozpoczętej w grudniu 2019 r. TT-Line, jako pierwsza firma żeglugowa, a tym samym, jako pionier na południowym Bałtyku, wykorzysta LNG na promach Green Ships i przyczyni się do zrównoważonej przyszłość.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

trzy × dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW