Ruch kolumn wojskowych „Dwunastki” na Pomorzu Zachodnim

zdjęcie: mjr Błażej Łukaszewski

Ruch kolumn wojskowych „Dwunastki” na Pomorzu Zachodnim

W najbliższych dniach (08 – 11 marca br.) można spodziewać się ruchu kolumn wojskowych na drogach Pomorza Zachodniego, więc apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

W tym tygodniu żołnierze i sprzęt 12 Brygady Zmechanizowanej wykonają przemieszczenie do świnoujskiego portu, aby transportem morskim dotrzeć

do Norwegii. Tam żołnierze „Błękitnej” Brygady wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. COLD RESPONSE.
Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców Pomorza Zachodniego (głównie nad ranem). Zwracamy się więc z prośbą do kierowców, aby nie wymuszać pierwszeństwa nad kolumnami oraz nie wjeżdżać pomiędzy poszczególne pojazdy kolumn (w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów).

Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane

od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe. Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany (Żandarmeria Wojskowa lub Regulacja Ruchu), czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd.

Tekst i zdjęcie: mjr Błażej Łukaszewski

Related posts

Polacy nie godzą się na wysłanie wojsk za granicę. Wojsko musi bronić polskich granic

Zginą kolejny żołnierz – co dzieje się w Wojsku Polskim ??

Rosyjskie wojska na granicy z Polską – i co teraz ??