Strona główna » Jaki projektor wybrać do domu?

Jaki projektor wybrać do domu?

Projektor multimedialny to niezbędne urządzenie w firmach, w szkołach, w salach konferencyjnych. Coraz częściej specjalistyczny sprzęt trafia również do domów i staje się jednym z ważnych elementów kina domowego. Oczywiście, aby stworzyć warunki podobne do tych, jakie daje telewizor, trzeba sięgnąć po nowoczesne projektory multimedialne z górnej półki i o bardzo wyśrubowanych parametrach. Jednym z ważniejszych aspektów będzie format obrazu, ale należy zwrócić uwagę na szereg innych detali.

Najlepszy projektor multimedialny

Nowoczesne projektory z https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-projektorow.bhtml mogą być rewelacyjną alternatywą dla telewizora. Obecne urządzenia sięgają więc po innowacyjną technologię, ponieważ wymaga się od nich zdecydowanie więcej niż tylko precyzyjnego wyświetlania obrazu ze slajdów czy prezentacji. I choć coraz częściej projektory laserowe wykorzystuje się w domach, to specjaliści podkreślają, że nie zastąpią one w pełni telewizora, ale mogą być ciekawym uzupełnieniem strefy multimediów. Lekkie i niewielkie urządzenia bez problemu wyświetlają obraz o wysokiej jakości, więc będą niezbędnie do projekcji zdjęć czy filmów, a także sprawdzą się przy rozgrywkach gamingowych lub w czasie transmisji wydarzeń sportowych. By cieszyć się przyzwoitymi efektami warto więc zastanowić się, do czego głównie będzie używany projektor. Wielu klientów kieruje się przy wyborze marką lub ceną, a także wbudowanymi dodatkami. Można sięgnąć po projektory wi-fi, urządzenia z portem USB, te na ścianę.

Doskonałe dodatki kina domowego

Oczywiście często cena przekłada się na design, dodatki oraz parametry. W droższe modele warto zainwestować, jeśli będziemy częściej użytkować urządzenie. Montowane na stałe projektory BenQ świetnie wpisywać się będą w przestrzeń i co istotne nie trzeba ich ciągle podłączać i demontować.

Zakup projektora musi być jednak poprzedzony analizą specyfikacji technicznej, co nie zawsze jest spójne z ceną. Wśród ważnych parametrów kluczowa będzie rozdzielczość obrazów, która jest istotna, gdy urządzenie ma być wykorzystywane do oglądania filmów. Obecnie bez problemu można kupić projektor domowy wyświetlający obraz w jakości 4k, choć nie będzie on należał do tanich. Dlatego właśnie najbardziej popularne są projektory Full HD, które generują całkiem przyzwoitą ostrość obrazu. Najczęściej spotkać się można z rozdzielczością ekranów: 1024×768, 1280×800, 1920×1080, 1920×1200 i 2840×2160. Warto też sprawdzić, jak głośno pracuje dany model projektora. W wielu sytuacjach urządzenie będzie działać przez wiele godzin, a tym samym nagrzewać się, więc konieczne jest sprawne działanie systemu chłodzącego. A to może wpływać na komfort użytkowania. Istotne są także proporcje obrazu. W biurowym i szkoleniowym zastosowaniu sprawdza się format 4:3. Natomiast panoramiczne domowe projektory powinny mieć parametry 16:10 oraz 16:9.

Nowoczesne projektory multimedialne

Ważnym czynnikiem jest kontrast obrazu. Powinno się go dopasować do warunków, w jakich będzie użytkowany projektor. Sprzęt do kina domowego powinien mieć jak najwyższy indeks kontrastu, o ile się będzie korzystało z niego w ciemności. Producenci oferują również różnego rodzaju dodatki, które mają ułatwiać obsługę urządzenia. Standardem powoli stają się projektowy z wbudowanym wifi. Warto także zadbać, by urządzenie miało złącze HDMI, a także czytnik USB. Dzięki temu można oglądać zdjęcia lub filmy bezpośrednio z podpiętego pendrive’a. W niektórych modelach znaleźć można głośniki – mono lub stereo.

Na rynku wyróżnia się dwa typy rzutników. Pierwszym z nich są projektory DLP. Jest to droższa opcja. Wyróżniają się znacznie głębszą czernią i naturalną bielą niż ta, którą odtwarzają konkurenci. W tej technologii widać wysoki kontrast barw, choć urządzenie nie będzie w stanie wyświetlić tak dużej rozdzielczości obrazu jak LCD. To idealna opcja dla koneserów oraz tych osób, które chcą często oglądać filmy na ścianie lub specjalnym ekranie.

Projektory LED czy te z technologią LCD są ceniona za większą ekspozycję barw. Lepiej sprawdzają się w zaciemnionych wnętrzach. Poza tym umożliwiają projekcję w jakości 4k, a nawet 8k. Ich wadą może być to, że intensywniej się kurzą, więc należy regularnie oddawać je do czyszczenia. Projektory LCD są zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Jaki format obrazu będzie optymalny?

Jakość obrazu będzie również zależeć od tego, gdzie zostanie zamontowany i jak będzie używany projektor. Prawidłowe ustawienie będzie miało kluczowe znaczenie i wpłynie na komfort użytkowników. Ważna jest więc odległość projektora od ekranu. Cyfrowe urządzenie może potrzebować nawet kilku metrów, więc z zasady nie jest najlepszym wyborem do domu. Natomiast projektorom Short-Throw oraz Ultra Short-Throw wystarczy kilkanaście centymetrów, by wyświetlać dobry obraz. Każde urządzenie ma też współczynnik projekcji. To stosunek odległości rzutnika do szerokości ekranu, na którym będzie wyświetlany obraz. Można również skorzystać z kalkulatorów projekcji, które wskażą jak ustawić projektor, aby otrzymać obraz w wysokiej rozdzielczości.

 

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

szesnaście − 10 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW