Świnoujście – Koniec prac w budynku. Przedszkolaki wracają do Fantazji.

Koniec prac w budynku. Przedszkolaki wracają do Fantazji.

W najbliższy poniedziałek 21 lutego 2022r. dzieci wracają do Przedszkola Miejskiego nr 9 „Fantazja” przy ulicy Sosnowej. Obiekt przeszedł nie tylko gruntowną termomodernizację, ale także liczne prace remontowe, które „ wyszły” w trakcie robót, a których nie można było przewidzieć na etapie projektowania.
Budynek ma już prawie 70 lat. Jego termomodernizacja rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Zakres prac obejmował: docieplenie ścian, stropu i przyziemia, wymiana instalacji centralnego ogrzewania i całej instalacji elektrycznej oraz malowanie ścian po ułożeniu nowych kabli. Pierwotnie planowano zakończenie prac wewnątrz obiektu do końca wakacji, a prac na zewnątrz związanych z dociepleniem do października 2021r. Do wakacji inwestycja była prowadzona bez konieczności wyłączania pomieszczeń z użytkowania. Jednak w trakcie robót pojawiła się konieczność wykonania dużo większego zakresu prac, niż można to było przewidzieć na etapie projektowania. „Wyszły” dopiero po rozbiórkach i odkrywkach.

– Po pierwsze niemożliwe okazało się wykorzystanie istniejących kanałów do poprowadzenia nowych rur centralnego ogrzewania. Wymagało to przeprojektowania instalacji CO i zamówienia innych grzejników niż pierwotnie zaprojektowane – mówi Rafał Łysiak, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Świnoujście.
To jednak nie wszystko. Przy montażu kabli odpadł duży fragment tynku ze ściany. Okazało się też, że nie ma nadproży nad otworami drzwiowymi, co stanowiło zagrożenie bezpieczeństwa. Trzeba było wymienić posadzkę, która zapadła się w trakcie prac w części pomieszczeń na parterze budynku. Do tego użytkownik obiektu zgłosił konieczność wykonania wentylacji kuchni.

Ostatecznie uznano, że skoro i tak pomieszczenia są nieużytkowane, to warto wszystkie te prace wykonać teraz, żeby później już do nich nie wracać.
– Wykonywanie tych prac na funkcjonującym obiekcie, w których przebywają dzieci, trwałoby zdecydowanie dłużej i prawdopodobnie było jeszcze bardziej uciążliwe – dodaje Rafał Łysiak.

Aby najmłodsze dzieci, które w budynku uczęszczają do żłobka, mogły, jak najszybciej wrócić do placówki, wszystkie możliwe siły robocze zostały przerzucone na te pomieszczenia. Dzięki żłobek działa w „Fantazji” od 20 września 2021.
Wspólnie z dyrekcją przedszkola ustalono natomiast, że na potrzeby przedszkola zorganizowane zostaną pomieszczenia zastępcze w innych budynkach.
– Zdaję sobie sprawę, że zarówno dla dzieci, personelu oraz rodziców wiązało się to z niedogodnościami – przyznaje Rafał Łysiak. – Mogę ich wszystkich tylko przeprosić. Ale proszę mi wierzyć, że w tej sytuacji było to jedyne rozsądne wyjście.
W tej chwili wszystkie prace są już zakończone. Wykonawca porządkuje obiekt.
Do wykonania pozostał jeszcze drugi, zapowiadany wcześniej, etap inwestycji, czyli zagospodarowanie terenu wokół budynku, nowe ogrodzenie i modernizacja placu zabaw.
– Prace rozpoczną się niebawem i potrwają do lipca tego roku – dodaje Rafał Łysiak.

Na termomodernizację Miasto uzyskało dofinansowanie w kwocie ponad 721 tys. złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 -2020. Cała inwestycja to koszt 1 mln 664 tys. złotych.

BIK UM Świnoujście

Related posts

Świnoujście. Pytanie do kandydata na urząd Prezydenta Świnoujścia. – Czy odpowiedzą na Wasze pytania ??

Świnoujścia. 90 urodziny Horsta na 334. parkrunie

Świnoujście. Tłumy na plaży. Pogoda dopisała