Jędrna skóra na dłużej – jak zadbać o ciało?

Jędrna skóra i gładka cera to te aspekty wyglądu ciała, na których często nam zależy. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas, należy przestrzegać kilku ważnych reguł. Jak więc pielęgnować ciało i jak dbać o siebie, aby zachować młody wygląd skóry?

Dlaczego skóra traci jędrność?

Jędrność skóry według definicji określana jest jako krzepkość ciała i sprężystość, oparta na znajdujących się w skórze właściwej fibroblastach produkujących kolagen. Pojęcie elastyczności skóry należy rozumieć jako jej biomechaniczną właściwość, która odpowiada za odkształcanie się skóry, czyli rozciągliwość, plastyczność i odporność na urazy mechaniczne.

Przyczyny utraty jędrności skóry:

 •        procesy związane ze starzeniem się organizmu,
 •        zaburzenia hormonalne,
 •        wpływ promieniowania ultrafioletowego,
 •        nieprawidłowa dieta,
 •        zbyt niskie spożycie wody,
 •        częste zmiany masy ciała,
 •        niewłaściwa pielęgnacja,
 •        niska aktywność fizyczna,
 •        stosowanie używek (palenie tytoniu, picie alkoholu). 

Wraz z wiekiem organizm starzeje się coraz szybciej i jest to naturalny proces fizjologiczny. Z każdym kolejnym rokiem osłabieniu ulegają włókna kolagenu i elastyny, będące swoistym rusztowaniem dla skóry. Dodatkowo nadmiar tkanki tłuszczowej, który gromadzi się pod wpływem zmian hormonalnych, również może powodować dyskomfort w odsłanianiu ciała. Hormony płciowe wpływają na ilość wody w organizmie, co warunkuje prawidłowe napięcie skóry. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy, niska produkcja tyroksyny będzie wpływać na tendencje do przybierania tkanki tłuszczowej, powstawanie obrzęków i nadmierne wysuszenie naskórka. 

W celu podniesienia skuteczności walki o jędrną skórę warto zastosować kompleksowe podejście do problemu.

Poprawa jędrności skóry – czy dieta ma znaczenie?  

O ile starzenie się organizmu jest uwarunkowane genetycznie, to bardzo duży wpływ na zahamowanie procesów starzenia ma sposób odżywiania się. Dzienny jadłospis powinien być dostosowany do zapotrzebowania energetycznego, co wspiera utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo należy zadbać o właściwy rozkład makroskładników (białka, tłuszczów i węglowodanów) oraz podaż mikroelementów takich jak cynk, selen, żelazo, miedź i mangan. 

Co powinna zawierać dieta dla jędrnej skóry?

 •        Dieta powinna zawierać pełnowartościowe źródła białka, które pełnią funkcje budulcowe, wspierają regenerację i naprawę uszkodzonych tkanek. 
 •        Posiłki powinny być bogate w warzywa i owoce, będące źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Szczególną uwagę w naszym jadłospisie należy zwrócić na obecność antyutleniaczy, które hamują negatywny wpływ reaktywnych form tlenu i wspierają procesy naprawcze komórek i tkanek.
 •        Należy wprowadzić do diety zdrowe źródła tłuszczów, zawierające jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne dla funkcjonowania organizmu są kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne i wpływają na wygląd skóry. 

Bardzo ważne jest źródło pochodzenie żywności. Warto wybierać takie miejsca jak sklep z naturalnymi produktami Foods by Ann, gdzie dostępne są produkty pochodzenia ekologicznego o wysokiej wartości odżywczej. Żywność ta nie zawiera szkodliwych związków takich jak chemia weterynaryjna, pestycydy, herbicydy, nawozy sztuczne czy metale ciężkie. 

Z jadłospisu należy usunąć produkty wysoko przetworzone dania typu fast food, słodkie i słone przekąski. Należy także ograniczyć spożycie napojów alkoholowych. 

Jakie domowe zabiegi wpływają na jędrność skóry?

O jędrność skóry można dbać, stosując codzienne zabiegi pielęgnacyjne. 

 •        Zimny prysznic pobudza mikrokrążenie, co wpływa na ukrwienie tkanek oraz mięśni, przepływ substancji odżywczych i odprowadzenie zbędnych produktów przemiany materii. 
 •        Smarowanie ciała ujędrniającym balsamem. Można również wykonać pobudzający masaż, który poprawi pracę układu limfatycznego.
 •        Peeling gruboziarnisty wykonywany pod prysznicem nie tylko pomoże pozbyć się obumarłego naskórka, lecz także pobudzi warstwy skóry. 

Proces przywracania jędrności skórze wymaga czasu, zaangażowania i regularności. Odpowiednia pielęgnacja, zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna to klucz do sukcesu.

Świnoujście w sieci - Obserwuj nas w Google News