Müller: trwa dyskusja w sprawie skorygowania zasad kwarantanny

Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad kwarantanny; nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu – mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

W Radiu Plus w kontekście pandemii koronawirusa Müller został zapytany czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. „Porównujemy jak to wygląda w innych krajach” – mówił dodając, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny.

Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Müller odparł: „Nie wiem do ilu dni, ale na pewno skrócić”.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane jest są więc np. spacery z psem, czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. (PAP)

rbk/

Doradca Klienta Świnoujście Firma: MediaExpert Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News