Strona główna » ZHR – 75 lecie Harcerstwa w SP 1

ZHR – 75 lecie Harcerstwa w SP 1

by Świnoujście w sieci

ZHR – 75 lecie Harcerstwa w SP 1

W tym roku świnoujskie środowisko III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” obchodzi 75-lecie powstania harcerstwa w Świnoujściu czyli w Szkole Podstawowej nr 1.

Harcerze i harcerki z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” im. Zawiszy Czarnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej całą sobotę świętowali 75 rocznicę powstania harcerstwa. Rano, w kinie Cinema 3D, odbyła się prezentacja godzinnego filmu dokumentalnego o harcerstwie w SP 1. Po krótkim apelu harcerze przeszli na plac Wolności aby tam odśpiewać gromkie „Sto lat” dla świnoujskiego harcerstwa. O swoim jubileuszu harcerze mieli tu okazję powiadomić mieszkańców-przechodniów, których w przedświąteczny weekend nie brakuje w centrum miasta. Następnie dla zastępów rozpoczęła się harcerska gra miejska. Kończyła się pod budynkiem szkoły na Narutowicza, gdzie została przygotowana wystawa zdjęć historii harcerskiej od 1946 roku do dziś. W dalszej części programu było apel, oficjalne otwarcie i poświęcenie nowej i wyremontowanej harcówki, ognisko 75-lecia oraz uroczysta msza święta. Podczas jubileuszowego ogniska została wręczona odznaka “Zasłużony dla Świnoujskiego Harcerstwa” druhnie podharcmistrz Teresie Lipińskiej HR.

Przez 75 lata my, harcerze z SP1, mierzyliśmy się z wielkimi wyzwaniami, które stwarzały zarówno zagrożenia, jak i szanse nowej jakości działania. Ideologizacja rzeczywistości powojennej, czas ponurych lat 50-tych, szanse lat 60-tych, socjalizacja lat 70-tych, przełom Solidarności 1980 roku, stan wojenny i w końcu odzyskanie wolności w 1989 roku. Zmienialiśmy też przynależność organizacyjną – pierwsze drużyny, a w konsekwencji szczep powstał w ramach ZHP, po powołaniu drugiej organizacji wstąpił do ZHR. W swych dziejach harcerstwo z SP 1 miało lata wzrostu, jak i okresy kryzysu. To właśnie szkoła dawała i daje oparcie i pomoc harcerstwu, dziś spadkobiercom tradycji – szczepowi “Słowianie”.

Teraz III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR stanowi istotny element świnoujskiej społeczności. Jest prawdziwą wspólnotą dzieci, młodzieży i dorosłych, rodziców, byłych instruktorów i harcerzy. Mamy wsparcie władz samorządowych, szkolnictwa, w szczególności Szkoły Podstawowej nr 1, duchowieństwa w osobie proboszcza Parafii Wojskowej oraz innych organizacji i stowarzyszeń, z którymi współpracujemy. Czujemy się dumni realizując przekazane tradycje Świnoujskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Podstawowym doświadczeniem minionego okresu jest to, że gwarancję żywotności ruchu harcerskiego stanowi dojrzała kadra instruktorska, zorientowana na bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą, wspierana przez rodziców i byłych członków Szczepu, zorganizowana w wielopokoleniowej wspólnocie opartej na wspólnych symbolach i tradycji. Przez minione 75 lat przez drużyny zuchowe i harcerskie przewinęło się prawie tysiąc młodych ludzi. Prawie 300 z nich zdobyło harcerski krzyż. Ponad 150 młodych ludzi podjęła trud instruktorskiej służby przyjmując role przybocznych i drużynowych. Środowisko przez te lata zorganizowało ponad 100 akcji obozowych. Były to zimowiska, letnie obozy stałe i wędrowne oraz kolonie zuchowe i zloty.

Szczep “Słowianie” na stałe wpisał się w krajobraz świnoujskiej społeczności, stanowiąc od lat ważne środowisko wychowawcze skupiające dziś wszystkie pokolenia. Godnie kontynuuje tradycje ruchu harcerskiego, który to na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 rozpoczął działalność świnoujskiego harcerstwa w 1946 roku.

Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

szesnaście − siedem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW